Blisko 420 firm z 20 krajów wzięło udział w 23. Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego Autostrada-Polska odbywających się w ub. tygodniu w Kielcach.

Podczas wystawy zorganizowanej na terenie Targów Kielce pokazywano m.in. systemy zarządzania ruchem drogowym, nowoczesne metody oznakowania, maszyny budowlane, a także materiały i wszystko co potrzebne do budowy i utrzymania dróg. Na tegorocznej liście wystawców można było znaleźć największe marki z branży budownictwa drogowego i czołowych producentów z Austrii, Białorusi, Chin, Czech, Finlandii, Francji, Holandii, Japonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji, Słowacji, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Włoch.

Targi Autostrada-Polska to wydarzenie, które ma integrować branżę drogownictwa. Podczas wystawy specjaliści dyskutują m.in., jak najlepiej wydać pieniądze na rozbudowę infrastruktury w Polsce oraz jak efektywnie organizować inwestycje drogowe. Jedną z okazji była konferencja „Nowoczesne rozwiązania w programie Rozwój Innowacji Drogowych" zorganizowana przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Dotyczyła głównie rozpoczętej w 2016 roku realizacji pakietu projektów w ramach programu Rozwój Innowacji Drogowych (RID). Przedsięwzięcie polega na wsparciu badań naukowych oraz prac rozwojowych w branży drogowej i jest współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Uczestnicy konferencji opowiadali o doświadczeniach z programem RID w swoich instytucjach. Mieli także okazję zapoznać się z nowatorskimi rozwiązaniami w technologii budowy i remontach, zarządzaniu siecią drogową, ocenie sprawności sieci drogowej czy sposobach ochrony otoczenia dróg.

W Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się debata „W dialogu buduje się najlepiej", której organizatorami były Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Ogólnopolska Izba Gospodarcza Drogownictwa, Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych, Polski Związek Pracodawców Budownictwa, Stowarzyszenie Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców oraz Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy. W jej trakcie zaprezentowano zmiany, które zapoczątkowała ubiegłoroczna biała księga. Omówiono również dotychczasowy efekt prac rady ekspertów mających zoptymalizować realizację inwestycji drogowych.

W programie targów, oprócz konferencji, debat i seminariów, zorganizowano cieszący się popularnością konkurs operatorów koparek Big Bau Masters. Podczas rywalizacji swoje umiejętności prezentowali operatorzy maszyn budowlanych, którzy musieli wykazać się dużą precyzją i opanowaniem. Dla gości targów przygotowano także pokazy ciężkiego sprzętu budowlanego w ruchu.

Razem z targami Autostrada-Polska odbywały się 18. Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych Maszbud, na których Dzień Marki Hyundai zorganizowała firma Amago, będąca od 2003 roku dystrybutorem sprzętu koreańskiego producenta.