Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych po eVotingu, rozwiązaniu, które daje możliwość zdalnego głosowania na walnych zgromadzeniach, szykuje kolejną aplikację, mającą pomóc spółkom w zdalnej komunikacji. Mowa o eVoting-board, rozwiązaniu, które ma umożliwić zdalne głosowania podczas obrad zarządu spółki, rad nadzorczych oraz komitetów rad nadzorczych. W praktyce więc ich członkowie będą mogli z dowolnego miejsca uczestniczyć w posiedzeniach i oddawać głosy. Testy nowej aplikacji trwają, możliwe, że będzie dostępna już od II kwartału tego roku.

– eVoting cały czas się rozwija. W najbliższym czasie uruchomimy aplikację e Voting-board, która umożliwi zdalne głosowanie przez zarządy spółek, rady nadzorcze oraz komitety raz nadzorczych. Liczymy, że przyczyni się do większej popularyzacji w spółkach aplikacji eVoting i przyciągania akcjonariuszy spółek do aktywnego uczestnictwa w życiu firm i rynku kapitałowego – mówi Maciej Trybuchowski, prezes KDPW.

Zmiany w prawie, które umożliwiły wykorzystanie elektronicznych środków komunikacji w spółkach, były odpowiedzią na pandemię koronawirusa i zostały wprowadzone w marcu ubiegłego roku. – Cieszymy się, że to właśnie KDPW, spółka której synonimem jest bezpieczeństwo i profesjonalizm, prezentuje rozwiązania, wypełniające możliwości, które dały nam zmiany w kodeksie spółek handlowych. Osoby z zagranicy czekały na takie rozwiązania by móc inwestować w Polsce i uczestniczyć w życiu biznesowym Polski w łatwiejszy sposób – podkreśla Janusz Kowalski, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.