Reklama
Rozwiń

Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej

Zapomniani. Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej to film dokumentalny pokazujący życie polskich przedwojennych liberalnych ekonomistów.

Aktualizacja: 10.06.2017 15:00 Publikacja: 10.06.2017 14:55

Historia krakowskiej szkoły ekonomicznej

Foto: Archiwum

Red

Adam Heydel, Ferdynand Zweig i Adam Krzyżanowski proponowali wolny rynek, wolny handel i wolność gospodarczą jako najlepsze narzędzia najskuteczniej pozwalające międzywojennej Polsce budować bogactwo swoich obywateli. Niestety, władze państwowe nie chciały ich słuchać i korzystać z ich rad.

W filmie pokazujemy korzenie liberalizmu krakowskiego które wywodzą się z czasów Austro-Węgier i które reprezentował Julian Dunajewski, minister skarbu Austrii, mąż stanu i konserwatywny liberał. Mówimy o gospodarce międzywojennej Polski, specyfice porządków, jakie zaprowadzała sanacja i sprzeciwie szkoły krakowskiej wobec przymusu. Prezentujemy pomysł, jaki Adam Krzyżanowski i Ferdynand Zweig mieli na wielki kryzys. Ważny wątek w filmie to pokazanie relacji Adama Heydla z dwoma wielkimi ekonomistami tamtych czasów. Ludwig von Mises był jednym z nauczycieli Krakowiaka, Joseph Schumpeter był jego przyjacielem. Opisujemy wolnorynkowe pomysły szkoły krakowskiej, jej wkład w rozwój przedwojennego biznesu i pytamy naszych ekspertów o to, dlaczego szkoła krakowska nie była słuchana przez rząd. Film wieńczy opis tragicznej historii końca szkoły, jej przemilczenie w PRLu i szansa na odrodzenie dzisiaj, kiedy każdy z nas może przypomnieć o Zapomnianych.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Trump wysyła listy i grozi BRICS, polskie firmy liderami AI, paraliż w Rosji
Biznes
Benefit Systems na rynku wellbeing: przepis na skalowalny sukces
Biznes
Spotify zirytował turecki rząd. Playlisty obrażają żonę Erdogana
Biznes
Napięcia UE–Chiny. Rozmowa Trumpa i Zełenskiego i szczyt BRICS w Rio
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina