Częścią konferencji była dyskusja o sztucznej inteligencji z udziałem: znanego brytyjskiego dziennikarza Luke'a Dormehl'a specjalizującego się we wschodzących technologiach takich jak sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość, Olgi Afanasjevej, dyrektor operacyjnej w Good AI, czeskiej firmie badawczo-rozwojowej zajmującej się sztuczną inteligencją oraz Katarzyny Marczuk, polskiej badaczki pracującej w singapurskiej firme Nutonomy zajmującej się autonomicznymi samochodami.
Dormehl, który jest autorem czterech książek, w tym tak znanej pozycji jak „Thinking Machines" analizował jak daleko może posunąć się rozwój sztucznej inteligencji, automatyzacji i jej wpływ na nasze życie, w tym rynek pracy, zanikanie określonych zawodów i pojawianie się nowych. Będąc entuzjastą sztucznej inteligencji wskazywał też jednak nie tylko na korzyści korzystania z niej, ale i ewentualne niebezpieczeństwa jej szybkiego i nie do końca kontrolowanego rozwoju. Jednak zdaniem jednej z uczestniczek konferencji dr Aleksandry Przegalińskiej z Akademii im. Leona Koźmińskiego nie ma się co obawiać rozwoju sztucznej inteligencji. – Wręcz przeciwnie jako społeczeństwo powinniśmy wszyscy na nią stawiać – przekonywała przedstawicielka nauki pracująca w Bostonie. Tematowi poświęcono też trzy oddzielne sesje gdzie dyskutowano o sztucznej inteligencji w kontekście technologii finansowych, zdrowia oraz inteligentnych miast i przestrzeni społecznej.
Drugą część konferencji poświęcono Internetowi rzeczy. Przygotował ją Innovation World CUP, a obowiązki gospodarza pełnił Christian Stammel, założyciel i prezes pierwszej biznesowej platformy dedykowanej technologiom, które mogą być noszone przez człowieka przy ciele, na nim, a nawet wewnątrz (z ang. wearable technologies).
Ósemka zwycięzców
Finałem konferencji, której patronowało m.in. Ministerstwo Rozwoju i MIT Technology Review było ogłoszenie wyników programu akceleracyjnego MITEF Poland realizowanego w ramach pilotażowego programu ScaleUp finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój". Start-upy, które wygrały i jednocześnie zyskały szansę wyjazdu na obóz w Bostonie okazały się: 2040.io, InnovaLab, Medical Simulation Technologies, NuDelta, Predictail, SensoriumLab, VortexOil i Waywer. Jakie projekty chcą realizować zwycięzcy?
2040.io oferuje inteligentnego asystenta dla działów sprzedaży, który zastępuje tradycyjną pracę z systemami typu CRM. Zastosowanie technologii opartej na algorytmach sztucznej inteligencji wspiera oprogramowania biznesowe. System uczy się planu dnia użytkownika, śledząc jego aktywność, następnie podpowiada mu wykonywanie konkretnych czynności: oddzwanianie do klientów, proponowanie potencjalnych klientów, podpowiedzi związane z techniką sprzedażową. Można go zintegrować ze skrzynką mailową oraz firmową książką adresową. Firmę założyło dwóch doświadczonych przedsiębiorców, współtwórców jednego z największych software house'ów w Polsce (Unity Group).
InnovaLab to markery do materiałów, zapobiegające podrabianiu oryginalnych produktów. To kompleksowe, unikalne rozwiązanie, rodzaj kodu DNA, którego nikt nie może podrobić. Markery zastosowane w materiale tworzą specjalny kod, który można łatwo zweryfikować przy użyciu dostarczonego urządzenia. Rozwiązanie jest dedykowane przemysłowi tworzyw sztucznych, budowlanemu i chemicznemu. Plany firmy na ten rok zakładają uruchomienie pełnej sprzedaży. Pierwsi klienci to Tikkurila, RR Donneley i Ergis. Trzyosobowa firma, która powstała jako efekt unijnego programu zrealizowanego we Wrocławskim Centrum Badawczym poszukuje inwestora i mentora do wsparcia międzynarodowej ekspansji.