Start-upy w drodze po sukces

Podczas tegorocznej konferencji StartSmart zorganizowanej przez MIT Enterprise Forum Poland wyłoniono osiem nowo utworzonych i dobrze rokujących firm, które będą miały okazję rozwinąć się w Stanach Zjednoczonych.

Publikacja: 12.06.2017 12:41

Start-upy w drodze po sukces

Foto: materiały prasowe

 

Głównymi tematami wydarzenia, podczas którego organizatorzy, jak i rok wcześniej, zaoferowali uczestnikom zarówno ciekawą merytorykę, jak i możliwości nawiązania bardzo przydatnych kontaktów biznesowych, była sztuczna inteligencja i Internet rzeczy (IoT).

- W ubiegłym roku zajmowaliśmy się głównie technologią druku 3D. W tym roku skupiliśmy się na sztucznej inteligencji i IoT. Te dwie technologie połączone ze sobą mogą wpłynąć na funkcjonowanie całej gospodarki, przedsiębiorstw, ale i zmienić sposób funkcjonowania zwykłego obywatela – mówił Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej.

Przełomowe technologie

- Konferencja zorganizowana przez MIT Enterprise Forum Poland, której celem jest zintegrowanie środowiska to duży sukces, ale przede wszystkim szansa dla przedsiębiorców rozpoczynających swą działalność na poszerzenie wiedzy i nawiązanie kontaktów z liderami technologicznymi i inwestorami – oceniła Antoinette Matthews, wiceprezes ds. licencji w MIT Technology Review i dyrektor zarządzająca MIT Enterprise Forum Global. Podczas konferencji Matthews przedstawiła dziesięć tegorocznych przełomowych technologii według MIT Technology Review. Zaliczyła do nich m.in. płacenie twarzą, terapię genową 2.0 i autonomiczne samokierujące ciężarówki.

Częścią konferencji była dyskusja o sztucznej inteligencji z udziałem: znanego brytyjskiego dziennikarza Luke'a Dormehl'a specjalizującego się we wschodzących technologiach takich jak sztuczna inteligencja i wirtualna rzeczywistość, Olgi Afanasjevej, dyrektor operacyjnej w Good AI, czeskiej firmie badawczo-rozwojowej zajmującej się sztuczną inteligencją oraz Katarzyny Marczuk, polskiej badaczki pracującej w singapurskiej firme Nutonomy zajmującej się autonomicznymi samochodami.

Dormehl, który jest autorem czterech książek, w tym tak znanej pozycji jak „Thinking Machines" analizował jak daleko może posunąć się rozwój sztucznej inteligencji, automatyzacji i jej wpływ na nasze życie, w tym rynek pracy, zanikanie określonych zawodów i pojawianie się nowych. Będąc entuzjastą sztucznej inteligencji wskazywał też jednak nie tylko na korzyści korzystania z niej, ale i ewentualne niebezpieczeństwa jej szybkiego i nie do końca kontrolowanego rozwoju. Jednak zdaniem jednej z uczestniczek konferencji dr Aleksandry Przegalińskiej z Akademii im. Leona Koźmińskiego nie ma się co obawiać rozwoju sztucznej inteligencji. – Wręcz przeciwnie jako społeczeństwo powinniśmy wszyscy na nią stawiać – przekonywała przedstawicielka nauki pracująca w Bostonie. Tematowi poświęcono też trzy oddzielne sesje gdzie dyskutowano o sztucznej inteligencji w kontekście technologii finansowych, zdrowia oraz inteligentnych miast i przestrzeni społecznej.

Drugą część konferencji poświęcono Internetowi rzeczy. Przygotował ją Innovation World CUP, a obowiązki gospodarza pełnił Christian Stammel, założyciel i prezes pierwszej biznesowej platformy dedykowanej technologiom, które mogą być noszone przez człowieka przy ciele, na nim, a nawet wewnątrz (z ang. wearable technologies).

Ósemka zwycięzców

Finałem konferencji, której patronowało m.in. Ministerstwo Rozwoju i MIT Technology Review było ogłoszenie wyników programu akceleracyjnego MITEF Poland realizowanego w ramach pilotażowego programu ScaleUp finansowanego ze środków Unii Europejskiej z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój". Start-upy, które wygrały i jednocześnie zyskały szansę wyjazdu na obóz w Bostonie okazały się: 2040.io, InnovaLab, Medical Simulation Technologies, NuDelta, Predictail, SensoriumLab, VortexOil i Waywer. Jakie projekty chcą realizować zwycięzcy?

2040.io oferuje inteligentnego asystenta dla działów sprzedaży, który zastępuje tradycyjną pracę z systemami typu CRM. Zastosowanie technologii opartej na algorytmach sztucznej inteligencji wspiera oprogramowania biznesowe. System uczy się planu dnia użytkownika, śledząc jego aktywność, następnie podpowiada mu wykonywanie konkretnych czynności: oddzwanianie do klientów, proponowanie potencjalnych klientów, podpowiedzi związane z techniką sprzedażową. Można go zintegrować ze skrzynką mailową oraz firmową książką adresową. Firmę założyło dwóch doświadczonych przedsiębiorców, współtwórców jednego z największych software house'ów w Polsce (Unity Group).

InnovaLab to markery do materiałów, zapobiegające podrabianiu oryginalnych produktów. To kompleksowe, unikalne rozwiązanie, rodzaj kodu DNA, którego nikt nie może podrobić. Markery zastosowane w materiale tworzą specjalny kod, który można łatwo zweryfikować przy użyciu dostarczonego urządzenia. Rozwiązanie jest dedykowane przemysłowi tworzyw sztucznych, budowlanemu i chemicznemu. Plany firmy na ten rok zakładają uruchomienie pełnej sprzedaży. Pierwsi klienci to Tikkurila, RR Donneley i Ergis. Trzyosobowa firma, która powstała jako efekt unijnego programu zrealizowanego we Wrocławskim Centrum Badawczym poszukuje inwestora i mentora do wsparcia międzynarodowej ekspansji.

Medical Simulation Technologies to pierwszy na świecie symulator echokardiografii przezprzełykowej bazujący na rzeczywistych danych z tomografii komputerowej. Urządzenie pozwala przeprowadzić, wykryć i zdiagnozować szereg chorób kardiologicznych i może być pierwszym źródłem informacji podczas zabiegów chirurgicznych. To pomysł pięciu krakowskich naukowców. W 2017 r. zaplanowano sprzedaż co najmniej pięciu pierwszych symulatorów.

Z kolei NuDelta oferuje błyskawiczne rozpoznanie informacji z faktur za pomocą aparatu w telefonie. To rozwiązanie potencjalnie usprawniające przetwarzanie danych z dokumentów. Zarówno papierowych, jak i elektronicznych (faktury). Wyróżnikiem Nu Delta jest użycie innowacyjnych algorytmów pozwalających kontekstowo rozpoznawać dane na dokumencie. Chodzi o znaczące usprawnienie i przyspieszenie procesu digitalizacji i dalszego wykorzystania biznesowego dokumentów.

Predictail, firma założona przez dwóch przedsiębiorców w ubiegłym roku zajęła się przewidywaniem usterek dużych maszyn za pomocą analizy Big Data. Zakwalifikowała się do programu inkubacyjnego w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym. Predictail oferuje urządzenie, które monitoruje parametry danej maszyny produkcyjnej. Dane są analizowane całą dobę z wykorzystaniem samouczącego się algorytmu, a po wykryciu nieprawidłowości użytkownik jest informowany w czasie rzeczywistym.

SensoriumLab to telemonitoring pacjentów zagrożonych wysiękiem opłucnowym. Urządzenie zapewnia nieinwazyjny, przenośny system diagnostyczny do zastosowania w leczeniu poza szpitalnym. Docelowo urządzenie będzie nie tylko zbierać dane, ale również dostarczy je do wybranego medycznego centrum monitoringu. Firma jest na etapie składania wniosku patentowego i zamierza leasingować sprzęt dla placówek medycznych oraz sprzedawać osobom prywatnym.

VortexOil zapewnia zwiększenie wydajności wydobycia ropy naftowej ze złóż poprzez mechaniczną zmianę właściwości wody technicznej i zmniejszenie jej zużycia na złożu. Metodę można w pełni zastosować do istniejących urządzeń wydobywczych. Co więcej, urządzenie można zamontować w ciągu jednej godziny bez przestojów produkcyjnych. Zastosowanie jest przewidziane na polach naftowych wykorzystujących zalewanie wodą. Przeprowadzone już testy m.in. na polach naftowych Urayneftegaz i Tebukneft pokazują spadek zużycia wody od 60 do nawet 98 proc.

Waywer to platforma multimedialnej komunikacji z klientami dla korporacji. Jest to odpowiedź na niewystarczającą jakość komunikacji z klientami w firmach. Narzędzie może być wdrożone jako uzupełnienie istniejących rozwiązań w firmie. Dwie główne funkcjonalności to komunikacja wideo z klientem oraz interaktywna prezentacja online, która może być zmieniana w zależności od wyboru klienta. Pierwszą wersję produktu, przetestowaną w pięciu bankach skierowano już do realizacji.

- W Polsce na granicy poznania i technologii pracują małe zespoły przedsiębiorców, które tworzą praktyczne zastosowania nowych rozwiązań. To refleksja wyniesiona z naszej dzisiejszej konferencji, która napawa dużym optymizmem – spuentował tegoroczne spotkanie Paweł Bochniarz.

Głównymi tematami wydarzenia, podczas którego organizatorzy, jak i rok wcześniej, zaoferowali uczestnikom zarówno ciekawą merytorykę, jak i możliwości nawiązania bardzo przydatnych kontaktów biznesowych, była sztuczna inteligencja i Internet rzeczy (IoT).

- W ubiegłym roku zajmowaliśmy się głównie technologią druku 3D. W tym roku skupiliśmy się na sztucznej inteligencji i IoT. Te dwie technologie połączone ze sobą mogą wpłynąć na funkcjonowanie całej gospodarki, przedsiębiorstw, ale i zmienić sposób funkcjonowania zwykłego obywatela – mówił Paweł Bochniarz, prezes Fundacji Przedsiębiorczości Technologicznej.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Biznes
Błyskawiczne działanie sądu w sprawie Janusza Palikota. Ruszyło posiedzenie
Biznes
Mecenas Dubois: Zatrzymanie Janusza Palikota to medialna ustawka w stylu Ziobry
Biznes
Najbogatsza Rosjanka straciła połowę biznesu przez romans
Biznes
Janusz Palikot usłyszał zarzuty. Prokurator krajowy potwierdza