Miseczka powstała w Chinach w czasach panowania cesarza Yongle – trzeciego władcy Chin z dynastii Ming, panującego w pierwszej połowie XV wieku.

Cesarz, który przeniósł stolicę z Nankinu do Pekinu nakazał budowę Zakazanego Miasta, kazał wznieść Porcelanową Wieżę w Nankinie. Budowla uznawana za jeden z cudów świata obłożona była ceramicznymi płytkami dekoracyjnymi. Porcelana użyteczna, która powstawała w tym czasie ozdabiana był subtelnym, kwiatowym wzorkiem.

Miseczka - określana jako lotosowa miseczka, ponieważ przypomina kształtem kwiat lotosu - zostanie wystawiona na sprzedaż w domu aukcyjnym Sotheby's i jest wyceniana na 300 - 500 tys. dolarów, czyli między 1,1 mln a 1,8 mln złotych. Ma średnicę 16 cm i jest w zaskakująco dobrym stanie jak na tak stary okaz.

Jest unikalna, ponieważ ten wzór nie był kopiowany w późniejszych wiekach i jest bardzo charakterystyczny dla cesarz Yongle, który w czasie swojego panowania regularnie zamawiał porcelanę dla swojego dworu i wspierał cesarską wytwórnię w mieście Jingdezhen. Za jego czasów porcelana przestała być tylko użyteczna a zaczęła być dziełem sztuki.

Obecny właściciel kupił ją za 35 dolarów na targu w New Haven w stanie Connecticut i nie był świadom jak starą porcelanę kupuje - informuje CNN.

Do dzisiejszych czasów przetrwało zaledwie kilka miseczek z tego okresu. Pojedyncze egzemplarze znajdują się m.in. w Narodowym Muzeum Pałacowym w Tajpej oraz w British Museum i Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

Miska zostanie wystawiona na licytację 17 marca jako część "Tygodnia Azjatyckiego" - aukcji antycznych i współczesnych dzieł sztuki z tego kontynentu. Wśród niezwykłych eksponatów na sprzedaż będzie też miseczka srebrna z czasów dynastii Tang wyceniana na 1 mln-1,5 mln dolarów oraz kubek z jadeitu z XVIII wieku także wyceniany na 1 mln-1,5 mln dolarów.