Warren Buffett od lat jest uważany za jednego z biznesowych „guru". Jego inwestycje są uważnie śledzone i często naśladowane. Jednak nawet on robi błędy, do czego umie się przyznać. W sobotę Buffett przyznał, że Berkshire Hathaway, jego firma, przepłaciła za akwizycję Precision Castparts Corp, producenta części do samolotów i urządzeń przemysłowych. W 2016 Berkshire Hathaway nabyła producenta za 32,1 mld dolarów.

Inwestycja ta była jednak, jak się okazało, bardziej kosztowna niż powinna. W sierpniu zeszłego roku fundusz Buffetta odliczył 9,8 mld dolarów od wartości Precision. Odliczenie związane było również z epidemią koronawirusa i dramatycznym spadkiem popytu na podróże lotnicze, a tym samym na części do samolotów.

W swoim corocznym liście do inwestorów Buffett przyznał, że „byłem po prostu zbyt optymistyczny co do potencjału zyskowności PCC". Podkreślił jednak przy tym, że Berkshire Hathaway zakupiło dobrze prosperującą firmę mającą świetnego prezesa. Z listu Buffeta wynika, że jedynym błędem było przeszacowanie możliwości zarabiania na inwestycji.

- Błędnie osądziłem średnią wartość przyszłych przychodów i, w konsekwencji, błędnie skalkulowałem właściwą cenę – przyznał Buffett w cytowanym przez Reuters liście. – PCC nie jest moim pierwszym błędem tego rodzaju, ale jest dużym błędem – dodał miliarder.

Buffett nie ukrywa swoich błędów. Dwa lata temu przyznał się do przepłacenia za koncern Kraft Foods przy okazji tworzenia w 2015 roku Kraft Heinz Co. W 2008 miliarder cofnął się do 1993 roku, w którym zakupił firmę Dexter Shoe i przyznał publicznie, że kupił „bezwartościowy biznes". Zapewnił wówczas szczerze, że „Popełnię w przyszłości więcej pomyłek, możecie się założyć".

Inwestorzy doceniają szczerość Warrena Buffetta i jego gotowość do brania odpowiedzialności za błędy.

- Podziwiam Warrena za wzięcie osobistej odpowiedzialności za Precision Castparts. Niewielu menedżerów jest skłonnych przyznać się do odpowiedzialności zamiast zrzucać winę na innych – stwierdził w rozmowie z Reutersem Tom Russo, wieloletni inwestor Berkshire Hathaway.