Minister spotkał się w Helsinkach z przedstawicielami firmy Patria, od której kilkanaście lat temu Polska kupiła licencję na produkcję kołowego transportera opancerzonego Rosomak.

"Podczas tej rozmowy pojawiły się zupełnie nowe możliwości przenoszące naszą współpracę na dużo wyższy poziom. Mówiliśmy o rozszerzeniu tej współpracy, o nowych modelach KTO Rosomak, czyli upgradowaniu, modyfikacji, modernizacji tych wozów, które dzisiaj są produkowane" - oświadczył Macierewicz w rozmowie z dziennikarzami.

Jak dodał, propozycje, które przedstawiła strona fińska, "są bardzo interesujące, zarówno z technicznego jak i biznesowego punktu widzenia". "Oczywiście mówimy o takich działaniach, które pozwolą eksportować także te nowe wozy bojowe, które by po modyfikacji powstały" - powiedział.

Według szefa MON zaletą tego rozwiązania jest to, iż działoby się to w ramach obecnej umowy z Patrią, która obowiązuje do 2050 roku. "Nie będzie to wymagało żadnych nowych porozumień zasadniczych, tylko uszczegóławiania dotychczasowo istniejących" - zaznaczył. "Będzie to dużo nowocześniejszy sprzęt mogący rywalizować ze wszystkimi innymi, jakie dotychczas są na rynku międzynarodowym" - podkreślił Macierewicz.

Produkowany na licencji w Polsce Rosomak to wersja modułowego wozu opancerzonego AMV, skonstruowanego przez koncern Patria, należący w większości do fińskiego rządu i zaangażowany w produkcję pojazdów, amunicji, systemów kierowania i dowodzenia, a także montaż, obsługę i modernizacje samolotów i śmigłowców oraz programy szkolenia pilotów.