Minister Krasimir Karakaczanow poinformował, że zwrócił się do krajowego producenta sprzętu wojskowego Terem o dostarczenie analizy, czy bułgarskie firmy tego sektora mogłyby wykonać to zamówienie, włącznie z montażem i importem części wyposażenia od zagranicznych producentów — informuje Reuter.

Bułgaria wybrała na krótkiej liście amerykański konglomerat General Dynamics (European Land Systems, pojazd Piranha V z wieżą bezzałogową) i fińską Patria (pojazd AMVXP z wieżą Elbit Systems). Oferty oceniano od października, ale w lutym min. Karakaczanow oświadczył, że obie wybrane przekraczają o 30-50 proc. przewidziany budżet.

- Zaproponowałem rządowi anulowanie postępowania przetargowego, bo obie firmy, które dotarły do końcowego etapu zaproponowały ceny wyższe od budżetu zatwierdzonego przez parlament — powiedział minister. Dodał, że następny rząd, który powstanie po wyborach do parlamentu 4 kwietnia, będzie mógł zdecydować o trybie postępowania z tym dużym zamówieniem wojskowym mającym zwiększyć zdolność operacyjną kraju w ramach NATO.