Wyjątkowe innowacje z Polski

Firmy Fibrain i Vers czy Instytut Metali Nieżelaznych pokazały, że w naszym kraju mogą powstawać technologie unikatowe w skali świata.

Aktualizacja: 05.12.2017 20:20 Publikacja: 05.12.2017 20:00

W konkursie „Orzeł Innowacji” kapituła nagrodziła i wyróżniła siedem firm i instytut badawczy

W konkursie „Orzeł Innowacji” kapituła nagrodziła i wyróżniła siedem firm i instytut badawczy

Foto: Fotorzepa, Borys Skrzyński

Przełomowe rozwiązania, jak optyczny konwerter obniżający czas i koszty instalacji światłowodów, nowatorski sposób recyklingu akumulatorów czy system rekuperacyjny, obniżający zużycie paliwa w pojazdach, to projekty, które pokazują wielkie możliwości rodzimych innowatorów. Najlepszych wyłoniono właśnie w III edycji konkursu „Orzeł Innowacji", organizowanego przez „Rzeczpospolitą".

Sposób na oszczędności

– W tym roku do konkursu zgłosiło się wiele interesujących przedsiębiorstw. Kapituła musiała zanalizować ponad 200 stron zgłoszeń. Wybór był bardzo trudny – mówi Marta Zemka, dyrektor w dziale audytu KPMG w Polsce.

Ostatecznie kapituła zdecydowała się nagrodzić cztery firmy i wyróżnić trzy kolejne, w sumie w czterech kategoriach. Instytut Metali Nieżelaznych (IMN) z Gliwic okazał się najlepszym w kategorii innowacje procesu produkcyjnego. Wdrożył technologię recyklingu akumulatorów Li-Ion i Ni-MH, które są odpadami niebezpiecznymi. Dotychczas nie przerabiano ich w naszym kraju i trzeba je było wywozić za granicę. Naukowcy z instytutu opracowali rozwiązanie, niestosowane nigdzie indziej, umożliwiające bezpieczne przetwarzanie takich odpadów. Technologia jest niezwykle przyszłościowa, bo – jak wskazują w IMN – należy się spodziewać, że technologie hybrydowe i elektryczne w przemyśle motoryzacyjnym będą w perspektywie kilku lat generować znaczący wzrost ilości takich akumulatorów. Technologia instytutu umożliwi odzysk takich metali, jak kobalt, nikiel czy miedź.

Równie unikalne w skali świata rozwiązanie wdrożyła firma Fibrain, którą uznano za najlepszą w kategorii innowacja produktowo-usługowa. Małopolska spółka opatentowała tzw. pasywny konwerter optyczny, który umożliwia połączenia między telekomunikacyjnymi światłowodami plastikowymi a szklanymi. Rozwiązanie stosowane już w puszce u abonenta nie tylko umożliwia szybszą i bezpieczniejszą instalację (światłowód plastikowy nie wymaga specjalistycznych narzędzi), ale również poprawia trwałość światłowodu, odporność na uszkodzenia mechaniczne, a finalnie wpływa również na jego cenę. Powszechne zastosowanie tej technologii zmniejszyłoby koszty budowy sieci i zwiększyło zasięg szybkiego internetu.

Od lekarzy dla lekarzy

W tej samej kategorii co Fibrain kapituła, w skład której weszli przedstawiciele KPMG, Banku Millennium, Agencji Rozwoju Przemysłu, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, a także Politechniki Warszawskiej i Urzędu Patentowego RP, zdecydowała się wyróżnić spółkę Vers Produkcja. Firma z Warszawy opracowała system rekuperacyjny oparty na technologii superkondensatorów w autobusach miejskich. Poprawia on efektywność zarządzania flotami pojazdów z napędem spalinowym (przynosi oszczędności paliwa na poziomie 5 proc. całkowitego zużycia energii) i obniża emisję CO2. Dodatkowo system Vers wspiera rozruch pojazdu oraz chroni pokładowy akumulator przed zbyt intensywnym ładowaniem. Innowacyjne rozwiązanie trafiło już do klientów w Krakowie, Policach, Bielsku-Białej, a nawet we Frankfurcie. Zamówienia złożyli również odbiorcy z Rzeszowa, Poznania i Reutlingen. Co ciekawe, technologię tę można wdrożyć także w pojazdach osobowych i dostawczych.

W ramach konkursu „Rzeczpospolitej" nagrodzono również firmę Pfizer Polska. Zwyciężyła ona w kategorii innowacja marketingowa i sprzedażowa. W grudniu 2016 r. Pfizer wdrożył na naszym rynku aplikację medyczną HTbox, stworzoną przez lekarzy dla lekarzy. Łączy ona w sobie niezbędną wiedzę z zakresu diagnostyki i leczenia nadciśnienia tętniczego. To narzędzie pomocne specjalistom i lekarzom pierwszego kontaktu w codziennej pracy, zarówno w gabinecie, jak i podczas wizyt u pacjenta.

Firmy farmaceutyczne to niewątpliwie stali obecni we wszelkich rankingach innowacyjności. Nic dziwnego, skoro np. Pfizer na świecie na badania i rozwój wydaje około 7 mld dol. rocznie. Z kolei inny gigant w tej branży – firma Roche – tylko w ostatnich dwóch latach w obszar R&D w Polsce zainwestowała ponad 1 mld zł. I właśnie Roche Polska otrzymał wyróżnienie w kategorii mecenas innowacji, co w świetle tych danych nie może dziwić. Podobnie jak nie zaskakuje drugi z wyróżnionych – wielokrotnie nagradzana w rankingach innowacyjności spółka CD Projekt, czyli twórca gry „Wiedźmin".

Mecenas innowacji rodem z Rzeszowa

Kapituła „Orła Innowacji" tytuł mecenasa innowacji przyznała jednak innej firmie, na co dzień obcującej z najnowszymi technologiami. Trafił on do grupy Asseco Poland. A o takiej decyzji jurorów zdecydowało m.in. wdrożone przez rzeszowską firmę rozwiązanie informatyczne, opracowane na potrzeby nowoczesnych instytucji finansowych. Chodzi o Asseco Customer Banking Platform (CBP), czyli system pozwalający wdrażać strategię tzw. wielokanałową w banku. Jak opisuje Asseco, to unikalne rozwiązanie bankowości internetowej i mobilnej, bazujące na platformie internetowego dostępu klienta do produktów i usług biznesowych. CBP, dzięki wykorzystaniu ekosystemu miniaplikacji, pozwala na swobodne i szybkie kształtowanie produktów i usług bankowych oferowanych klientom jednocześnie na platformie bankowości internetowej i mobilnej.

– Innowacja to dziś nie tylko moda, ale też konieczność, dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na budowanie jej w organizacji – komentuje Marcin Balicki, prezes Millennium Leasing.

Według niego proces ten powinien opierać się na czterech filarach, w tym przede wszystkim na dobrym pomyśle i nowoczesnej technologii. Jednak, jak podkreśla, sama technologia i pomysł to tylko sposób na wydanie mnóstwa pieniędzy. – Dlatego ważne jest trafienie w potrzeby klienta, które tą innowacją zaspokoimy. Ważny jest też moment implementacji. Innowacja przedwczesna jest bowiem nieudana, a spóźniona przestaje być innowacją – dodaje.

Przełomowe rozwiązania, jak optyczny konwerter obniżający czas i koszty instalacji światłowodów, nowatorski sposób recyklingu akumulatorów czy system rekuperacyjny, obniżający zużycie paliwa w pojazdach, to projekty, które pokazują wielkie możliwości rodzimych innowatorów. Najlepszych wyłoniono właśnie w III edycji konkursu „Orzeł Innowacji", organizowanego przez „Rzeczpospolitą".

Sposób na oszczędności

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił