Data governance to nowość na rynku IT, która nabiera na znaczeniu. - Korporacje zmagają się z coraz większą ilością danych i pomagamy naszym klientom okiełznać ten chaos - mówił Boczkowski.

- Jeśli porównać wszystkie dane, jakie mają firmy, do biblioteki i zbioru książek, to Collibra jest indeksem, dzięki któremu możemy wyszukać książkę o danej treści – dodał.

Zdradził, że jeden z ich klientów określa firmę jako „databook", taki „facebook" dla danych.

- Naszym pierwszym przypadkiem użycia były regulacje bankowe i finansowe. W świetle nadchodzącego RODO, wszystkie firmy przechowujące dane obywateli obywatelskich będą musiały się dostosować do tej regulacji - tłumaczył Boczkowski.

- Nasi klienci pochodzą też z branży medycznej, rządowej czy telekomunikacyjnej – wyliczał.

Gość podkreślił, że Collibra pomaga klientom odnaleźć, zrozumieć i zaufać swoim danym.

Przed pojawieniem się data governance firmy radziły sobie w różny sposób. - Np. poprzez składowanie danych w excellach u kogoś, w jakimś dziale, albo poprzez przesyłanie ich mailami. Znajdowanie tych danych było sporym problemem – mówił Boczkowski. - Bez platformy i pewnego procesu z tym związanego, nie jesteśmy w stanie skorzystać z tych danych i podejmować decyzji na ich podstawie – dodał. Collibra jest firmą międzynarodową z belgijskim rodowodem. Jej przychody wzrosły 100 proc. w skali roku.

- Rynek amerykański i europejski bardzo szybko się rozwija. Zamknęliśmy rundę finansowania D i uzyskaliśmy 58 mln dol. na dalszy rozwój. W sumie mamy 133 mln dol. finansowania. Przez ostatnie 2 lata zwiększamy o 100 proc. zarówno liczbę klientów, przychód i liczbę pracowników – mówił gość.

Przyznał, że Polska jest dobrym rynkiem, bo jest tu ogromna ilość talentów, inżynierów i programistów. - Dlatego Collibra planuje tu dalszy rozwój – zdradził.

- Znaczna część naszej rekrutacji odbywa się przez polecenia. Jak przyłączyłem się do Collibry 3 lata temu mieliśmy 40 osób. W tym momencie mamy 250 pracowników. W zespole mamy Polaków, Belgów, Ukraińców, Holendrów, Włochów, Greków czy Portugalczyków - dodał Boczkowski.