Reklama

Związki w Skoda Auto zaostrzają postulaty

Organizacje związkowe w Skoda Auto wycofały się z umowy z dyrekcją o elastycznej pracy na zmiany, zwiększając presję na dyrekcję żądaniem dwucyfrowej podwyżki płac.

Aktualizacja: 05.04.2018 09:53 Publikacja: 05.04.2018 09:48

Związki w Skoda Auto zaostrzają postulaty

Foto: Bloomberg

Przywódcy związkowi ogłosili, że więcej porozumień o pracy zmianowej może zostać wypowiedziane, jeśli dojdzie do załamania negocjacji placowych. Teraz domagają się podwyżki o 14 proc. na następne 12 miesięcy, odrzucili wcześniej ofertę 10 proc. i poinformowali, że jeśli nie dojdzie do porozumienia, to w maju wezwą do strajku.

Do takich form protestu dochodzi rzadko w Czechach, gdzie wzrost gospodarczy powstaje głównie dzięki sektorowi motoryzacji. Duże tempo wzrostu i bezrobocie malejące do najniższego poziomu od 20 lat przyczyniły się do szybkiego zwiększenia zarobków we wszystkich sektorach, komplikując życie dyrekcjom. Skoda rozkwitła w okresie niemal 30 lat należenia do Grupy Volkswagena, stała się największym eksportem w Czechach i jedną z najrentowniejszych firm w grupie, wyprzedzając marżą Audi.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Biznes
AI zmienia e-handel, Polska ostrzega Rosję, Kreml podnosi podatki
Biznes
Więcej firm tworzy poduszkę finansową. Pomaga dobra koniunktura
Biznes
Sankcje na Rosję, cyberatak na lotniska i obniżka perspektywy dla Polski
Biznes
Kina walczą o widzów. W ten weekend mocno tną ceny
Biznes
Indie oczyszczają Adaniego z zarzutów Hindenburga: nie było manipulacji
Reklama
Reklama