Moneta została sprzedana za 900 tys. dolarów, to oznacza, że nabywca zapłaci za zabytkową monetę z bydgoskiej mennicy w przeliczeniu ok. 3,5 mln zł – informuje Business Insider Polska. Cena wywoławcza wynosiła 180 tys. dolarów. Szacowano, że zostanie sprzedana za 300-600 tys. dolarów. Nabywca monety studukatowej nie jest znany.

Organizator licytacji, nowojorski dom Stack's Bowers Galleries, określił monetę jako "wyjątkową polską piękność". To moneta wybita w złocie, która waży 282 g, a jej średnica to 69 mm. Jest koloru miodowo-złotego, a na krawędziach opalizuje pomarańczowymi odcieniami. Moneta nosi lekkie ślady używania. Na awersie jest wizerunek króla Zygmunta III Wazy, którego otacza napis: SIGISMVNDVS III D G POLONIÆ ET SVECIÆ REX (Zygmunt III Z Bożej Łaski król Polski i Szwecji) a na rewersie - herb Rzeczypospolitej Obojga Narodów otoczony Orderem Złotego Runa z napisem MAGNVS DVX LITVAN RVSS PRVSS MAS SAM LIVON ZC (Wielki Książę litewski, ruski, pruski, mazowiecki, żmudzki, inflancki).

W 2018 r. ten sam dom aukcyjny sprzedał studukatówkę z mennicy bydgoskiej za 1,8 mln dolarów – pisze Business Insider Polska.