Sędzia Gary Katzmann uznał, że ogłoszona w październiku 2020 przez prezydenta Trumpa decyzja o zniesieniu zwolnienia ze stawek celnych na dwustronne panele słoneczne nie narusza wcześniejszego wyroku sądu. Sędzia uzasadnił, że decyzja Trumpa była „wyraźnie błędną interpretacją prawa, które pozwala na działania liberalizujące, a nie ograniczające handel, była też działaniem wykraczającym poza uprawnieniami prezydenta”.

Werdykt sędziego jest porażką amerykańskich producentów tych paneli. Akcje First Solar straciły 8 proc., a SunPower 1,7 proc — podał Reuter.

Administracja Bidena broniła Trumpa twierdząc, że działał zgodnie z prawem, aby zlikwidować lukę, która jego zdaniem osłabiała ochronę celną przed wybuchowym wzrostem importu. Trump tłumaczył, że zwolnienie paneli z cła zmniejszy skuteczność stawek celnych mających chronić krajowych producentów przed importem.

Branżowa organizacja producentów paneli SEIA argumentowała z kolei, że wyższe cło może zniweczyć krajowe inwestycje kilku miliardów dolarów rocznie. Ta organizacja i kilka mniejszych firm zaskarżyło w grudniu decyzję Trumpa twierdząc, że prezydent działał nie przestrzegając wymaganych procedur. Przewodnicząca SEIA, Abigail Ross Hopper uznała decyzję Trumpa za „bezprawną próbę zaostrzenia” stawek celnych, a werdykt sędziego Katzmanna za „zdecydowanie słuszny wniosek”.

Stany wprowadziły początkowo na 4 lata cło na panele słoneczne, zaczynając od stawki 30 proc. w 2018 r. i stopniowo malejące.