Po tym jak T-Mobile Polska przedstawił wyniki za III kwartał 2021 r., do pełnego obrazu rynku sieci komórkowych w kraju brakuje tylko P4, operatora sieci Play. Oto pierwsze podsumowanie. W polskim rynku telekomunikacyjnym największy udział ma biznes komórkowy. Siecią mobilną, która w III kwartale br. powiększyła statystyki o największą liczbę kart SIM, jest Orange Polska. W ciągu trzech miesięcy dodała do wyniku 543 tys. kart SIM i zajmuje pierwsze miejsce z 16,59 mln SIM.

Drugie miejsce należy na razie do Grupy Cyfrowy Polsat. Na razie, ponieważ P4, operator sieci Play, teoretycznie może mieć nadal więcej.

Według szacunków „Parkietu" Grupa Cyfrowy Polsat mogła powiększyć statystyki kart SIM o 492 tys., do około 13,5 mln. T-Mobile Polska zaś urósł w tym czasie o 135 tys. kart SIM, do prawie 11,5 mln.

U każdego z operatorów wzrost liczby aktywowanych kart SIM ma nieco inny charakter. W Orange to w dużej mierze wpływ kolejnych kart M2M, używanych do komunikacji urządzeń. Przybyło ich operatorowi 411 tys. Wynik Grupy Cyfrowy Polsat podniosło przejęcie wirtualnego operatora Premium Mobile.

O III kwartale br. można powiedzieć, że przyniósł telekomom spowolnienie odbudowy skali biznesu. Główny powód to odgórne cięcie stawek hurtowych w rozliczeniach międzyoperatorskich. Przychody Orange urosły o 3,3 proc. (kwartał wcześniej o 4,5 proc.), a Cyfrowego Polsatu o 0,9 proc. T-Mobile wykazał zaś spadek wpływów o 0,6 proc. Gdyby nie cięcia, zobaczylibyśmy wzrost odpowiednio o 2,5 i 2,2 proc.