Jordan Gwiazda nosił czerwono-białe buty podczas swojego piątego meczu NBA w swoim debiutanckim sezonie w Chicago Bulls 1 listopada 1984 roku.

Przed aukcją szacowano, że Nike Air Ships zostaną sprzedane za 1 mln do 1,5 mln dolarów. Według domu aukcyjnego Sotheby's buty zostały sprzedane kolekcjonerowi Nickowi Fiorella w ustanowiły nowy rekord świata w najwyższej cenie osiągniętej za parę tenisówek na aukcji. Są też pierwszą parą butów sportowych, które zostały sprzedana na aukcji za ponad milion dolarów – pisze CNN.

Brahm Wachter, szef działu streetwear i nowoczesnych kolekcji kolekcjonerskich w Sotheby's, powiedział, że „rekordowy wynik Jordan Nike Air Ships potwierdza miejsce Michaela Jordana i serii Air Jordan na szczycie rynku sneakersów”.

Czytaj więcej

Stare trampki Nike sprzedane na aukcji za kosmiczną cenę

W 1984 roku Nike stworzył dla Jordana charakterystyczną linię butów i ubrań, aby przekonać go do podpisania umowy z firmą sportową. Po raz pierwszy marka – wtedy raczkujący startup z Portland w stanie Oregon – zrobiła coś takiego, co potem utorowało drogę wielu kontraktom między sportowcami a producentami odzieży i obuwia.

Michael Jordan podpisał pięcioletni kontrakt z Nike w 1984 roku, z roczną pensją w wysokości 500 tys. dolarów. Tak narodziła się marka „Air Jordan".

Nike liczyła, że do końca czwartego roku kontraktu zarobi na współpracy z Jordanem 3 miliony dolarów ze sprzedaży. Okazało się jednak, że do końca pierwszego roku zarobiła 126 milionów.

Czytaj więcej

Futurystyczne buty Nike z filmu „Powrót do przyszłości” trafiły na aukcję
Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM