Akwarela przedstawiająca scenę żniw, zatytułowana „Meules de blé” („Stosy pszenicy”), przedstawia kobiety pracujące na polach w Arles we Francji i została wyceniona 30 milionów dolarów, czyi prawie 118 mln złotych. Aukcja odbędzie się 11 listopada w nowojorskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s.

Według opisu domu aukcyjnego akwarela jest przykładem wpływu japońskiego malarstwa na twórczość Van Gogha. Obraz niemal przypomina grafikę.

Obraz był ostatnio widziany publicznie w 1905 roku, kiedy został wystawiony jako część większej retrospektywy prac Van Gogha w Stedelijk Museum w Amsterdamie.

Vincent Van Gogh namalował ten obraz w czerwcu 1888 roku, kiedy na francuskiej prowincji dochodził do zdrowia. Przez lata akwarela znajdowała się w prywatnych kolekcjach – najpierw spadkobierców brata malarza Theo Van Gogha, a następnie od 1913 roku m.in. była w kolekcji znanego przedsiębiorcy berlińskiego Maxa Meirowskiego, który miał także obrazy Renoira, Moneta, Gauguina i Pissarra. Naziści zmusili go do sprzedania swojej kolekcji, a obraz Van Gogha trafił do kolekcji Miriam Alexandrine de Rothschild w Paryżu, gdzie został skonfiskowany przez Nazistów w 1941 roku.

W 1941 roku obraz został przeniesiony do Jeu de Paume, muzeum używanego przez nazistów do przechowywania i wystawiania dzieł sztuki uznanych za „zdegenerowane” lub skonfiskowane w inny sposób. Według Christie's „Meules de blé” został następnie przewieziony do zamku Schloss Kogl w Austrii, gdzie trafił do niewymienionej z nazwy prywatnej kolekcji.

Po wojnie nadal był w prywatnych kolekcjach. W obecnej kolekcji, należącej do Edwarda Lochridge Coxa, jest od 1979 roku. Cox, teksański magnat naftowy, zgromadził wiele cennych dzieł impresjonistów. Po jego śmierci rodzina zdecydowała się jej sprzedać.

Wśród 23 obrazów, które trafią na sprzedaż 11 listopada są także takie dzieła jak „L'Estaque z czerwonymi dachami” (L'Estaque aux toits rouges ) Paula Cézanne’a wyceniony na 55 mln dolarów czyli ponad 216 mln złotych.

„L'Estaque z czerwonymi dachami” (L'Estaque aux toits rouges ) Paul Cézanne

„L'Estaque z czerwonymi dachami” (L'Estaque aux toits rouges ) Paul Cézanne

Domena Publiczna

A także obraz Claude’a Moneta ”Dorzecze Argenteuil” (Le bassin d'Argenteuil) wyceniany na 25 mln dolarów czyli około 98 mln złotych.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ
Claude Monet ”Dorzecze Argenteuil” (Le bassin d'Argenteuil)

Claude Monet ”Dorzecze Argenteuil” (Le bassin d'Argenteuil)

Christie's