Efekty 15 obowiązujących dziś umów offsetowych, których wartość sięga 23 mld zł, z największą, wartą 6 mld dol. umową samolotową amerykańskiego koncernu Lockheed Martin, są wciąż poniżej oczekiwań.
– Rządowa strategia ma skonkretyzować wymagania i jednoznacznie wskazać kierunki kompensowania w gospodarce wydatków na zakupy zagranicznego sprzętu – mówi Dariusz Bogdan, wiceminister gospodarki.
Inwestycje i zamówienia będą trafiały wyłącznie do zbrojeniówki, czyli do firm, które mają koncesję MSWiA na produkcję wojskową. Oznacza to potwierdzenie praktyki, która trwa od dwóch lat. Wszystkie negocjowane ostatnio umowy offsetowe adresowane były do krajowych producentów zaliczanych do tzw. przemysłowego potencjału obronnego, także prywatnych spółek wytwarzających broń i sprzęt wojskowy.
[wyimek]23 mld zł wynosi wartość offsetowych zobowiązań w gospodarce[/wyimek]
Hubert Królikowski, dyrektor Departamentu Programów Offsetowych w resorcie gospodarki, zaznacza, że zagraniczne inwestycje kompensacyjne mają być też ściśle związane z przedmiotem dostawy. Chodzi o to, by do zobowiązań offsetowych zaliczać w pierwszej kolejności inwestycje stwarzające możliwości serwisowania kupionego sprzętu w Polsce lub związane z przeniesieniem jego produkcji do kraju.