OUG podjął taką decyzję po raz drugi w ostatnich trzech tygodniach. Poprzednio wstrzymał eksploatację tej ściany 18 grudnia 2012 r. Powód? Przekroczenie dopuszczalnych stężeń metanu. W ciągu zaledwie ośmiu tygodni eksploatacji (ścianę uruchomiono 12 listopada 2012 r.) odnotowano aż 102 przekroczenia dopuszczalnych stężeń tego niebezpiecznego gazu. Ściana 64 w Ruchu Boże Dary (jeden z ruchów kopalni Murcki-Staszic) jest obecnie jednym z rejonów szczególnego nadzoru.
- Oznacza to, że jest kontrolowana przez nadzór górniczy częściej niż pozostałe rejony w kopalni. Wczoraj roboty górnicze zostały wstrzymane na cztery godziny. Eksploatację wznowiono po przewietrzeniu rejonu i poprawnym zamontowaniu i skalibrowaniu czujnika metanometrii automatycznej. Przekroczenia, które były przyczyną zatrzymania robót, stwierdzono pomiarami ręcznymi podczas kontroli przeprowadzonej przez jednego z inspektorów OUG w Katowicach. Jeden z czujników był zabudowany poza miejscem najwyższych nagromadzeń tego niebezpiecznego gazu – mówi Jolanta Talarczyk, rzeczniczka Wyższego Urzędu Górniczego.
Metanowość bezwzględna w rejonie tej ściany relatywnie nie jest duża w porównaniu do sytuacji w innych kopalniach. Wynosi około 15 m.szesc. metanu na minutę. Ilość przekroczeń dopuszczalnych stężeń metanu wynika z przyjętego sposobu przewietrzania ściany, na tzw. „U". Taki sposób przewietrzania wymusza stosowanie znacznej ilości, pomocniczych urządzeń wentylacyjnych (wentylatorów lutniowych, strumienic, przegrody wentylacyjnej) oraz dodatkowych zabezpieczeń w postaci czujników metanometrycznych. To przysparza problemów organizacyjnych i zwiększa ryzyko popełnienia błędu.
W kopalniach należących do KHW wyznaczono obecnie trzy rejony szczególnego nadzoru: dwie sciany w kopalni Murcki-Staszic i jedna w Mysłowicach-Wesołej. W Kompanii Węglowej też są trzy takie rejony – w kopalniach Bielszowice, Bobrek-Centrum i Sośnica-Makoszowy. Z kolei w Jastrzębskiej Spółce Węglowej rejony szczególnego nadzoru są cztery – po dwa w kopalniach Krupiński i Budryk.