Są to: Elżbieta Wojdyła, Herbert Wirth i ksiądz Jacek Stryczek. Wojdyła to właścicielka Centrum Odnowy Biologicznej Wellness – Klub dla Kobiet. Nominowano ją za zmobilizowanie tysiąca kobiet do badań mammograficznych (w ciągu czterech lat) oraz organizację zbiórek żywności dla osób potrzebujących w Oławie. Wirtha, prezesa zarządu KGHM Polska Miedź nominowano za przejęcie firmy Quadra, co wprowadziło miedziową spółkę do światowej czołówki pod względem ilości posiadanych złóż miedzi na świecie oraz zapewniło jej status pierwszego polskiego koncernu w skali globalnej. Księdza Stryczka, prezesa Stowarzyszenia Wiosna nominowano za organizację akcji Szlachetna Paczka (po raz dwunasty). To akcja pomocy osobom i rodzinom najbardziej potrzebującym, która stała się ogólnopolskim przedsięwzięciem, w którym udział wzięło już prawie 300 tys. osób. Co roku pomoc dociera do ponad 13 tys. rodzin.

Laury Magellana to konkurs organizowany od 2008 r. przez Korporację Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, w którym nagradzane są osoby, które podobnie jak Ferdynand Magellan, odkrywca i żeglarz łącząc wizję z wytrwałością i talentem mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami zmieniającymi otoczenie. Poza główną kategorią Magellana nagrody są również przyznawane w pięciu innych kategoriach. Pierwsze trzy to: przedsiębiorca, manager i debiut roku. Ponadto nagradzane są osoby ze szczególnymi osiągnięciami pozazawodowymi oraz ci, którzy mogą pochwalić się wybitnym całokształtem osiągnięć zawodowych. To ostatnie wyróżnienie otrzyma w tym roku Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa, który w listopadzie 2012 r. obchodził jubileusz dziesięciolecia piastowania urzędu. Jego wizję rozwoju Rzeszowa większość mieszkańców tego miasta doceniła już trzykrotnie.

Pozostałych zwycięzców, w tym Magellana 2012, poznamy 1 lutego w Krakowie. "Rz" jest patronem medialnym konkursu, a jego mecenasem firma Malik Management.