Ruch poinformował w poniedziałek o wymówieniu przez Bauera umowy na dystrybucję 54 tytułów. Wczoraj wydawca ujawnił, że zrobił to po niespodziewanym piątkowym wypowiedzeniu przez Ruch umowy na kolportaż czasopisma „Chwila dla Ciebie” oraz wydań specjalnych związanych z tym tytułem.

„Ta jednostronna, bezwarunkowa i arbitralna decyzja Ruch SA została uznana przez wydawnictwo Bauer jako próba narzucenia warunków handlowych przez Ruch SA z pozycji siły” – napisała spółka w komunikacie. Bauer obawiał się, że jest to wstęp do zmiany warunków kolportażu pozostałych tytułów w kolejnych miesiącach.

„Wypowiedzenie umów przez wydawnictwo Bauer stanowi element negocjacji, toczących się pomiędzy obiema spółkami od kilkunastu miesięcy” – przyznał Ruch w komunikacie. Jak wyjaśnia, już od dłuższego czasu prowadzi z Bauerem rozmowy na temat warunków kolportażu poszczególnych wydawnictw.

Wiele wskazuje na to, że obustronne wypowiedzenie umów to faktycznie tylko element twardych negocjacji. Bauer poinformował bowiem, że wciąż jest zainteresowany dystrybucją jego tytułów przez Ruch „i liczy na podjęcie przez Ruch SA konstruktywnych rozmów w celu ponownego zawarcia umów kolportażowych”.

Już pod koniec ubiegłego roku kolporterzy podkreślali, że przy obecnych warunkach ich współpraca jest mało opłacalna. Chcą wyższych marż. Jak wynika z informacji „Rz”, w grudniu w Izbie Wydawców Prasy odbyło się spotkanie m.in. w sprawie podwyżek marż, jakie wprowadził Kolporter – firma tłumaczyła je m.in. rosnącymi kosztami.