To oznacza spadek o 33,7 proc. w porównaniu z 9 miesiącami 2008 r. Dynamika spadku finansowania udzielonego przez firmy leasingowe jednak się zmniejsza. Jeszcze po I półroczu tego roku w porównaniu z sześcioma miesiącami 2008 r. spadek wyniósł 38 proc.

— Trzeci kwartał potwierdził, że znaczący spadek obrotów na rynku leasingu został już zahamowany. W ostatnich trzech miesiącach oddano do użytkowania o 21,5 proc. mniej przedmiotów leasingu niż rok wcześniej — mówi Andrzej Sugajski, dyrektor Związku Polskiego Leasingu. Mocniej spada finansowanie ruchomości (m.in. auta, maszyny) niż nieruchomości. Firmy leasingowe sfinansowały ruchomości na kwotę prawie 14 mld zł. To o 35 proc. mniej niż przed rokiem. Z kolei w przypadku leasingu nieruchomości jest to wartość 1,8 mld zł i spadek o mniej niż jedną czwartą.

Zdaniem leasingodawców ostatni kwartał roku może okazać się najlepszym w tym roku. Firmy leasingowe liczą nie tylko na wzrost zainteresowania leasingiem samochodów z kratką, ale i na udział w finansowaniu projektów unijnych.

Według szacunków w tym roku rynek ma spaść w sumie o ok. 30 proc., do ponad 23 mld zł. Jeśli jego wartość zbliży się do 25 mld zł, będzie to sukces. W 2010 r. ma być już lepiej i o kilka procent – według optymistów nawet o 15 – ma wzrosnąć wartość udzielonego finansowania.