- Działalność WUG oraz okręgowych i specjalistycznego urzędu górniczego związana jest z prawem człowieka do ochrony życia i zdrowia, a także do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wykonując służbę publiczną dążymy do poprawy bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia pracowników, optymalnego zagospodarowania złóż kopalin oraz ograniczenia uciążliwości oddziaływania górnictwa na ludzi i środowisko.
Realizując te cele podejmujemy szereg inicjatyw, organizujemy między innymi szkolenia i seminaria podwyższające kulturę techniczna pracowników kopalń. Jest to istotne, ponieważ z europejskich statystyk wynika, że 10-20 procent wypadków przy pracy wynika z niewłaściwej eksploatacji, napraw lub konserwacji urządzeń i maszyn. Zagrożenia techniczne w branży górniczej są większe niż w innych gałęziach gospodarki narodowej - mówi Piotr Litwa, prezes WUG.
28 maja w Wyższym Urzędzie Górniczym odbędzie się spotkanie z przedstawicielami służb BHP przedsiębiorców i kopalń węgla kamiennego. Celem obrad będzie wymian doświadczeń, wypracowanie płaszczyzny współpracy służb BHP i nadzoru górniczego.