Osoby, które nie mają jeszcze rachunku maklerskiego, powinny założyć go najlepiej jeszcze dziś, najpóźniej jutro rano. W niektórych oddziałach biur – szczególnie w Małopolsce i na Śląsku – tworzyć się mogą kolejki.

[srodtytul][link=http://www.parkiet.com/temat/921352.html "target="_blank ]Wszystko na temat IPO Tauronu znajdziesz na www.parkiet.com/tauronipo[/link][/srodtytul]

Osoby mieszkające na terenach, na których Tauron jest głównym dostawcą energii są bowiem dodatkowo zachęcone rabatem w cenach prądu dla inwestorów. Jak wynika z naszych informacji, dużo pracy mają obecnie na przykład brokerzy z katowickiego oddziału Beskidzkiego Domu Maklerskiego. Już wczoraj mieli ręce pełne pracy do późnego wieczora. Zapisy cały czas przyjmowane są na co najmniej 1350, lecz nie więcej niż 13 500 akcji. Skarb Państwa dla graczy indywidualnych przewidział wstępnie 1,48 mld walorów, czyli 20 proc. oferty. Cenę maksymalną wyznaczono na 0,7 zł za walor. Przy założeniu, że każda osoba fizyczna składałaby zapis na maksymalną dostępną pulę, papierów wystarczyłoby dla 109 tys. inwestorów. Gdyby się okazało, że zainteresowanie jest duże, pula może zwiększyć się do 25 proc. oferty, czyli 1,84 mld walorów. Wtedy starczyłoby ich dla przynajmniej 136 tys. drobnych inwestorów.

Jeżeli ktoś jeszcze nie założył rachunku, jest już za późno, aby zrobić to korespondencyjnie. Dokumenty nie zdążą bowiem trafić do podpisu na czas. mBank oferujący usługę eMakler określił nawet termin 14 czerwca jako najpóźniejszy możliwy do przekazania dokumentów do biura.

Samo założenie rachunku to jednak nie wszystko. Aby złożyć zapis, należy przelać pieniądze na maklerskie konto z banku. Dlatego też nowi inwestorzy – którzy dopiero otwierają rachunek i muszą poznać jego numer powinni pojawić się w punkcie obsługi klienta jak najwcześniej. Brokerzy nie będący częścią banków zwykle nie przyjmują wpłat pieniężnych, więc chętni na rachunek w takim domu maklerskim powinni przelać pieniądze jak najszybciej, aby zdążyć na popołudniową sesję międzybankową Eliksir.

Tak bardzo nie muszą się śpieszyć osoby, które mają już rachunek maklerski. Teoretycznie mogą go zasilić w środki jeszcze jutro. Niemniej jednak przedstawiciele biur zalecają, aby zrobić to jeszcze dziś wieczorem. – Dzięki temu przelew „załapie” się na poranną sesję Eliksir i broker będzie miał dużo czasu, aby go zaksięgować i uwzględnić przy zapisie – wyjaśniają.

Najbardziej komfortową sytuację mają osoby, które mają rachunek bankowy i maklerski w jednej instytucji, a dodatkowo są one zsynchronizowane ze sobą. – W takiej sytuacji wystarczy przelew przekazany nawet 10 minut przed północą, aby zapis został złożony – deklaruje Krzysztof Polak, szef Biura Maklerskiego Alior Banku.