Największą moralnością płatniczą wykazują przedsiębiorcy z Szwajcarii i Niemczech. Nieznacznie gorzej jest w Holandii. Najdłużej na zapłatę czeka się w Hiszpanii, Polsce i Portugalii. Taki wniosek wynika z danych raportu Dun & Bradstreet. Międzynarodowej wywiadowni gospodarczej, monitorującej płatności firm.
Z danych tych wynika, iż najmniej kłopotów w zeszłym roku swoim kontrahentom sprawiały firmy z Meksyku i Tajwanu – około 70 proc. z nich płaciło na czas, natomiast płacenie ponad 90 dni po terminie dotyczyło mniej niż 1 proc. firm.
Sytuacja w Europie jest zróżnicowana.
Z analizowanych państw najlepszą moralnością płatniczą wykazują się przedsiębiorcy z Szwajcarii. Dane z programu DunTrade® D&B Poland pokazują, że niewiele ponad 68 proc. faktur właśnie z tego kraju regulowanych jest w terminie. Tym samym niecałe 30 proc. płaconych jest z opóźnieniem do 30 dni. Dłuższe przeterminowanie w Szwajcarii stanowi zjawisko niemal marginalne. Na tak niski procent przeterminowania bez wątpienia wpływa wysoka, ponad 80 proc. płatność w terminie dużych firm. Prawdą jest, że wskaźnik ten spada wprost proporcjonalnie do wielkości przedsiębiorstw. Jednak w porównaniu z innymi państwami w Europie Szwajcaria stanowić może wzór etyki w biznesie. Szczególnie jeśli zestawimy moralność płatniczą firm małych. Aż 66 proc.firm, zatrudniających do 10 pracowników płaci, w terminie. Stanowi to najlepszy wynik w Europie. Jeszcze lepiej jest w firmach małych i średnich, gdzie moralność płatnicza wynosi odpowiednio 69 proc. i 73 proc. Dla porównania w Polsce we wszystkich kategoriach moralność płatnicza nie przekracza 30 proc.- tak wynika z badania D&B.
Nieznacznie gorzej jest w Niemczech. Tu ok. 61 proc. faktur płaconych jest w terminie. Tym samym 35 proc. płatności ma opóźnienie do 30 dni. Jednak w porównaniu do Szwajcarii w Niemczech odnotowuje się znacznie podwyższony wskaźnik opóźnień powyżej 120 dni. Przy średnim przeterminowaniu w Europie na poziomie 1,7 proc. w Niemczech 1,6 proc. faktur ma opóźnienie powyżej czterech miesięcy. - To jednak i tak nie wiele w porównaniu z Polską, Hiszpanią i Portugalią, gdzie przeterminowanie powyżej 120 dni oscyluje w granicach 7 – 8 proc.- tłumaczy Tomasz Starzyk z B&D Poland.
Bardziej wiarygodnymi płatnikami są firmy małe (72 proc. przedsiębiorców z obrotem poniżej 10 mln Euro i zatrudnieniem nie przekraczającym 50 osób płaci terminowo) niż duże – tu w terminie płatności reguluje niepełna 56 proc. przedsiębiorstw. Największe opóźnienia mają firmy transportowe oraz z przemysłu rolno – spożywczego.