Przychody Grupy Hotelowej Orbis wyniosły w trzecim kwartale 193,28 mln zł w porównaniu do 180,78 mln zł w tym samym czasie przed rokiem – podała spółka w komunikacie. Jest to wzrost o 6,9 proc. EBITDA wzrosła z 58,1 mln zł do 66,3 mln zł (bez wpływu sprzedanych hoteli), a zysk netto sięgnął 79,48 mln zł. Poprawił się także wskaźnik przychodu na pokój. W trzecim kwartale ubiegłego roku wynosił 128,1 zł. Teraz 138 zł, co oznacza wzrost o 7,7 proc.

- Najwyższe wzrosty odnotowują hotele warszawskie, poprawiły się także wyniki w Trójmieście i Wrocławiu. Jednakże na niektórych rynkach, które nie wykorzystują w pełni ożywienia gospodarczego, są one na  niższym poziomie – komentuje prezes Orbisu Laurent Picheral.

W trzecim kwartale Orbis dalej optymalizował swoje nieruchomości. Sprzedano hotel Bristol w Warszawie (Orbis nie był operatorem tego hotelu od 1981 r.) oraz bazę transportową w Tarnobrzegu. Zysk na tych transakcjach wyniósł 72,4 mln zł.

Od początku roku przeprowadzono sprzedaż czterech hoteli nie należących do obiektów strategicznych (w Krakowie, Szczecinie, Kaliszu i Kołobrzegu). Dzięki tym transakcjom stan finansów grupy poprawił się łącznie o blisko 170 mln zł. 18 października sfinalizowano sprzedaż hotelu Francuski w Krakowie. Podpisano też przedwstępne umowy sprzedaży majątku spółki Orbis Transport. Zamknięcie tych transakcji planowane jest na czwarty kwartał 2011 roku.