Będą musiały podawać m.in. informacje o istotnych transakcjach zawartych przez kasę na innych warunkach niż rynkowe z podmiotami powiązanymi , informacje o wynagrodzeniach, łącznie z wynagrodzeniami z zysku , wypłaconych członkom zarządu oraz rady nadzorczej.
Rozporządzenie nakłada także obowiązek podania innych informacji które mogłyby istotnie wpłynąć na ocenę sytuacji finansowej , majątkowej oraz wynik finansowy kasy.
Inicjatorem prac nad wprowadzeniem przepisów zawartych w rozporządzeniu jest Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, w opinii którego istnieje konieczność uregulowania czytelnych zasad tworzenia rezerw na pożyczki i kredyty. Zdaniem UKNF brak precyzyjnych uregulowań w obecnym systemie przyczynia się do zbyt daleko idącej uznaniowości. SKOK-i nie podlegają nadzorowi KNF. Obecnie to Kasa Krajowa SKOK nadzoruje funkcjonowanie kas . Według UKNF, Kasa Krajowa przyznała sobie prawo do ustalania indywidualnych zasad tworzenia odpisów dla każdej z kas.
Rozporządzenie ma mieć zastosowania do sprawozdań od 2012 roku. Przedstawiciele Kasy Krajowej protestują przeciw wprowadzeniu tych przepisów .
- Ustalenie sztywnych i całkowicie nowych zasad tworzenia odpisów aktualizujących na pożyczki i kredyty przeterminowane jest poważnym zagrożeniem dla stabilności systemu SKOK – czytamy w piśmie Wiktora Kamińskiego wiceprezesa Kasy Krajowej przesłanym do Ministerstwa Finansów. - Spowoduje to konieczność utworzenia jednorazowo odpisów , które zwiększą pozostałe koszty , jednak nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów, co spowoduje dodatkowe obciążenie podatkiem CIT . Tymczasem w przypadku banków z tworzeniem rezerw związane są przywileje podatkowe, bo odpisy mogą być wliczane w koszty uzyskania przychodu – argumentuje Kasa Krajowa i jednocześnie podkreśla w przesłanym piśmie, że proponowane przepisy nie mogą być w obecnym stanie prawnym wprowadzone drogą rozporządzenia.