Byłby to prawdziwy, finansowy rekord w historii firmy, największy zysk, jaki udało się koncernowi kiedykolwiek wypracować.

Wszystko wskazuje na to, że przewidywania analityków koncernu okażą się trafne – wskazują na to dane za ostatni kwartał 2013 roku. Toyota wypracowała zysk w wysokości 5,2 mld dol., o niemal miliard więcej niż przewidywali analitycy.

Na podstawie danych za ostatni kwartał zeszłego roku koncern postanowił podnieść prognozy za cały rok obrachunkowy 2013, który kończy się w marcu 2014. Toyota przewiduje, że wypracuje 2,4 bln jenów (23,7 mld dol.) zysku operacyjnego z samej sprzedaży samochodów.

Ostatni tak wysoki zysk operacyjny koncern zanotował przed światowym kryzysem, w 2008 roku. Wtedy udało się wypracować 2,27 bln jenów.

Takuo Sasaki, dyrektor generalny Toyota Motor Corp., poinformował też na konferencji prasowej, że w obecnym roku obrotowym spodziewa się 18,8 mld dol. zysku netto, czyli o 2,3 mld dol. więcej, niż wcześniej prognozował koncern.

Analitycy wskazują, że japońskiemu koncernowi "pomogło" osłabienie jena, ale przede wszystkim obniżenie kosztów produkcji.

Od dwóch lat Toyota jest liderem światowej branży motoryzacyjnej i sprzedaje więcej samochodów niż niemiecki Volkswagen czy amerykański General Motors. Według danych koncernu do końca marca 2014 roku Toyota sprzeda 10,1 mln samochodów i jako pierwszy w historii koncern przekroczy próg sprzedaży 10 mln sztuk w ciągu jednego roku obrachunkowego. To będzie kolejny rekord.