O warunkach dalszej eksploatacji tej ściany wypowiedzą się specjaliści z dwóch komisji doradczych prezesa Wyższego Urzędu Górniczego.
Dyrektor OUG uzasadnił swój wniosek koniecznością określenia możliwości i warunków dalszej eksploatacji pokładu 409 ścianą 7 w Ruchu Śląsk w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego, załogi oraz ruchu zakładu górniczego, a także ochrony środowiska wraz z obiektami budowlanymi i zapobiegania ewentualnym szkodom. Eksperci wydając opinię uwzględnią m.in. uwarunkowania górniczo - geologiczne złoża w polu panewnickim, dotychczasową prognozę aktywności sejsmicznej górotworu, ocenę skuteczności dotychczas podejmowanych działań w zakresie szeroko pojętej profilaktyki dotyczącej bezpieczeństwa robót podziemnych, a także skalę oddziaływania wstrząsów na budynki oraz środowisko naturalne.
Wniosek dyrektora OUG o opinię ekspertów poparł i zaakceptował Mirosław Koziura, wykonujący obowiązki prezesa WUG. - Ta ściana co prawda nie sprawiała dotychczas poważniejszych problemów. Parametry przyspieszeń poniedziałkowych wstrząsów, w tym wygenerowane przyspieszenia drgań gruntów osiągały wartość 1500 m/s2. A takie przyspieszenia w połączeniu w trudnymi warunkami górniczo-geologicznymi w pokładzie 409 tej kopalni skłaniają do rozwagi. Zagrożenie tąpaniami i sejsmiczne utrzymuje się na wysokim poziomie, na granicy tolerowanego ryzyka – stwierdził Koziura. Dodał, że to już 15. wysokoenergetyczny wstrząs od rozpoczęcia eksploatacji tą ścianą.
Eksperci pomogą służbom kopalnianym w ustaleniu bezpiecznego prowadzenia robót przygotowawczych w tym rejonie i minimalizowania oddziaływania na otoczenie.