– Fakt, że spotykamy się w tak licznym gronie, świadczy o tym, że branża informatyczna ma się nieźle i stale się rozwija mimo licznych problemów, o których będziemy na naszej imprezie dyskutować – rozpoczął spotkanie Wacław Iszkowski, stojący na czele Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
W kilkunastu sesjach uczestnicy rozmawiali m.in. o znaczeniu branży IT dla gospodarki naszego kraju. – Polskie społeczeństwo zmienia się pod wpływem technologii, podobnie zmienia się polski biznes – zauważa Włodzimierz Marciński z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Zwraca uwagę na rosnącą rolę sektora technologicznego w gospodarce. Udział branży IT w polskim PKB sięga już prawie 5 proc. Na początku transformacji gospodarczej było to zaledwie 0,5 proc.
Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich, sukces polskiej bankowości nie byłby możliwy bez wsparcia informatyki. – Nasze banki są bardzo nowoczesne. Mamy doskonały system płatniczo-rozliczeniowy. Sektor bankowy cieszy się zaufaniem społeczeństwa. To olbrzymi sukces, który nie byłby możliwy bez wsparcia IT – mówi Pietraszkiewicz. Podkreśla znaczenie sektora bankowego dla gospodarki. – Kapitały własne banków, kluczowy czynnik dla stabilności całego sektora i całej gospodarki, szybko rosną. Dzięki temu Polacy mogą spać spokojnie, ich depozyty są bezpieczne. Firmy nie mają problemów z pozyskaniem finansowania na rozwój. W tym wszystkim duży udział miały systemy informatyczne – twierdzi.
Przypomina, że już 23 mln Polaków ma dostęp do rachunków bankowych przez internet. – 13 mln z nich aktywnie korzysta z tej możliwości – twierdzi. Z bankowości internetowej korzysta też 1,3 mln małych i średnich firm z przeszło 2 mln, które mają taką możliwość.
Uczestnicy forum rozmawiali też na najważniejsze tematy i o wyzwaniach, z którymi musi zmierzyć się sektor IT w najbliższych latach. Wśród nich wymieniali m.in. nową perspektywę finansową związaną ze środkami unijnymi. – Powinniśmy w środowisku dyskutować, jakie projekty, strategiczne z punktu widzenia całego państwa, wybrać do realizacji – zauważa Marek Bąkowski, członek zarządu Hewlett-Packard Polska.