„Sieci handlowe nie dopuszczą do podniesienia cen detalicznych, a w wypadku spadku cen hurtowych towarów o znaczeniu socjalnym, będą obniżać ceny" - cytuje rządowy komunikat po spotkaniu wicepremiera Igora Szuwałowa agencja Prime.

Wcześniej Zrzeszenie Firm Handlu Detalicznego, które skupia największe sieci handlowe Rosji skierowało do rządowej komisji antykryzysowej projekt porozumienia o zamrożeniu cen na koszyk 20 podstawowych artykułów. Na dziś pod dokumentem podpisało się 12 sieci, w tym największe: X5 Retail Group, Magnit, Auchan, Metro Cash&Carry, Lenta, Wiestier, Globus, Billa, O'Key.

Listę towarów, na które ceny nie zmienią się przez dwa miesiąca, każda z sieci określi sama, jednak mają tam znaleźć się towary z grupy: pieczywa, nabiału, warzyw i owoców, mąk i kasz oraz cukru.

Wicepremier Arkadij Dworkowicz przyznał, że teraz sieci mogą podnieść ceny towarów nieobjętych porozumieniem, by wyrównać sobie ewentualne straty. Według danych statystycznych inflacja przyśpieszyła. W ciągu tygodnia 17-26 lutego ceny wzrosły o 0,6 proc. (tydzień wcześniej było to 0,4 proc.). Inflacja rok do roku (styczeń do styczna) wynosi już 15 proc..Wyższą inflację ma w Europie tylko Białoruś (17 proc.) i Ukraina (28,5 proc.).