Dwóch inwestorów buduje hale produkcyjne, a trzech kolejnych prowadzi prace projektowe. Rozpoczęte przedsięwzięcia mają zostać ukończone i uruchomione jeszcze w 2015 roku. W wyniku realizowanych inwestycji powstanie prawie 200 miejsc pracy.

Siemianowicki Parki Biznesu to jeden z nowych terenów inwestycyjnych na Śląsku, zlokalizowany przy drodze krajowe 94. Obejmuje obszar 20 hektarów w pełni uzbrojonego terenu, z którego do tej pory sprzedano 8,5 hektara.

Pod koniec ubiegłego roku inwestycję w Siemianowicach zdecydowała się firma Brand Spring Poland. To polski oddział koncernu produkującego sprężyny i elementy dla motoryzacji. Firma planuje wybudować na terenie Parku zakład produkcyjny o powierzchni ok. 8 tys. metrów kwadratowych, który będzie spełniał także funkcję magazynową.

Kolejnym inwestorem jest Kanlux, polska firma z branży oświetleniowej. Buduje tu główny magazyn oraz część socjalno-biurową o powierzchni 6,8 tys. metrów. - Na terenie parku zlokalizowany będzie także serwis oraz hurtownia firmy Czakram, która jest koncesjonariuszem globalnego koncernu produkującego systemy zasilane gazem, tj. marki BRC Gas Equipment. Testuje także prototypy i podzespoły wprowadzane na rynek – informuje Mirosław Jarczyk dyrektor sprzedaży GTB Metropolis, właściciela Siemianowickiego Parku Biznesu. Praktycznie ukończone są także obiekt dużej firmy z branży spożywczej, który będzie przystosowany do dalszej rozbudowy w przyszłości. W tym roku zainwestuje w Siemianowicach również firma Bimor, która postawi magazyn pod wynajem.

Na terenie parku wykonano od podstaw sieć kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągowej, gazowej oraz elektroenergetycznej średniego i niskiego napięcia. Park jest ponadto wolnych od szkód górniczych.

Rozwój Siemianowickiego Parku Biznesu powinien przynieść korzyści Siemianowicom, które do tej pory były omijane przez duże inwestycje realizowane na Śląsku. Miasto może liczyć na wpływy z tytułu podatku od nieruchomości. Cześć inwestorów prawdopodobnie przeniesie tu swoją siedzibę, dlatego kasę miejska zasilą także wpływy z podatku CIT.

Właściciel szacuje, że wartość inwestycji w całym Parku przekroczy w 2015 roku 60 mln zł, natomiast firmy działające na jego terenie mają dać zatrudnienie prawie 200 pracownikom. W kolejnych latach liczba ta ma systematycznie wzrastać.