Inwestycje pozwolą zwiększyć ich przepustowość, a także poprawić bezpieczeństwo. Spółka, która najbardziej znana jest z realizacji dużych inwestycji drogowych, ma zakończyć prace przy lotniskach najpóźniej do końca stycznia 2016 roku.

W Poznaniu za przeszło 50 mln zł modernizowany będzie pas startowy w Porcie Lotniczym Poznań-Ławica. Prace budowlane rozpoczną się na początku maja, a w ramach kontraktu przebudowany zostanie system odwodnienia drogi startowej oraz zmodernizowana nawierzchnię. Firma Qumak, która realizuje poznańską inwestycję ze Strabagiem w ramach konsorcjum, wykona oświetlenie nawigacyjne i zainstaluje system „Ice-Alert", ostrzegający o śliskiej drodze startowej. Modernizacja dostosuje standardy bezpieczeństwa do drugiej kategorii podejścia do operacji lądowania. Umożliwi to przyjmowanie większych samolotów, także w trudnych warunkach atmosferycznych przy ograniczonej widoczności. W efekcie zwiększy się nie tylko poziom bezpieczeństwa, ale również przepustowość obiektu. Do połowy listopada 2015 Strabag wykona także nową płytę postojową na lotnisku w Łodzi. Koszt inwestycji to 10,2 mln zł. Nowa płyta postojowa będzie stanowić połączenie dwóch istniejących płyt ze stanowiskiem odladzania samolotów. Dzięki temu stworzone zostaną nowe miejsca postojowe.

Z kolei w Bydgoszczy prace remontowe zaczęły się już w marcu. Strabag przystąpił do remontu systemu odwodnienia pasa startowego i dróg kołowania oraz rozpoczął remont dróg technicznych lotniska. Inwestycja pochłonie 22,7 mln zł, a spółka na wykonanie prac będzie miała 5 miesięcy. W ramach kontraktu wymienione będzie odwodnienie liniowe na długości 7,5 km, kanalizacja deszczowa na długości 1 km oraz dwa separatory. Ponadto Strabag przeprowadzi frezowanie i wymieni nawierzchnię na drodze technicznej.

Budowa infrastruktury na trzech lotniskach to nie jedyne zlecenia związane z transportem lotniczym, realizowane przez Strabag. Spółka przebudowuje drogę wojewódzką 869 jako trasę lotniskową ciągnącą się od węzła Rzeszów – Zachód do drogi ekspresowej S19 w Jasionce. Roboty rozpoczęły się w październiku zeszłego roku i potrwają do listopada 2015 roku. W kwietniu Strabag wygrał także przetarg na budowę drogi dojazdowej do lotniska w Szymanach. Nowa trasa będzie przede wszystkim drogą dojazdową do lotniska, ale będzie z niej korzystać także kilka położonych w pobliżu gospodarstw domowych, zyskując połączenie z drogą krajową nr 57.