Reklama
Rozwiń

Producenci stali w USA narzekają na importowy dumping

Amerykańscy producenci i skarżą się rządowi USA na nieuczciwy import stali nierdzewnej, sprzedawanych po "nieuczciwie niskich cenach". Głównym winowajcą mają być Chiny, ale na liście znalazły się także Indie, Korea Południowa, Tajwan i Włochy.

Aktualizacja: 05.06.2015 07:18 Publikacja: 05.06.2015 07:11

Producenci stali w USA narzekają na importowy dumping

Foto: Bloomberg

Producenci stali w USA znaleźli się pod ogromną presją, bo rynek zalewany jest przez tańszy produkt z za granicy. Sytuację dodatkowo utrudnia wysoki kurs dolara. Stąd powtarzane od lat żądania, aby wprowadzić antydumpingowe cła na importowaną stal nierdzewną.

Skargę wystosowały wielkie firmy hutnicze: Steel Dynamics, U.S. Steel Corp., Nucor Corp., AK Steel Holding Corp. i ArcelorMittal. Amerykańscy producenci twierdzą, że tracą udział w rodzimym rynku i próbują przeforsować w Kongresie ustawę chroniącą ich interesy. Zgodnie z projektem, władze regulacyjne musiałby w przypadku skarg o nieuczciwe praktyki handlowe uwzględniać niewykorzystane moce rodzimego przemysłu, jego udział w rynku oraz dziewięć innych czynników. Ustawa ma szanse na przejście, bo poparł ją zarówno demokratyczny prezydent Barack Obama jak i Paul Ryan, republikański przewodniczący Komisji Środków Budżetowych Izby Reprezentantów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec
Biznes
Microsoft zwolni 9000 pracowników, bo inwestuje w sztuczną inteligencję