Sfinalizowanie transakcji planowane jest na początek sierpnia. Asseco Poland podkreśla, że utworzyło Insseco, mając w planach budowę i rozwój centrum kompetencyjnego w zakresie usług oraz oprogramowania dla sektora ubezpieczeń komercyjnych. Insseco zatrudnia obecnie 140 specjalistów i wspiera Asseco Poland w obsłudze klientów sektora ubezpieczeniowego w Polsce oraz za granicą.

Jednym z istotnych założeń przy powstaniu Insseco była ścisła współpraca ze spółką Sapiens, należącą do grupy Asseco i notowaną na Nasdaq. Jest ona wiodącym dostawcą rozwiązań dla sektora ubezpieczeń na świecie. Docelowo planowane jest przejęcie obsługi klientów sektora ubezpieczeniowego w Polsce, w zakresie rozwiązań ubezpieczeniowych, bezpośrednio przez Insseco – podkreśla Asseco.

Kapitały Insseco wynoszą obecnie 4,6 mln zł. Z kolei całkowite wynagrodzenie na rzecz Asseco Poland wyniesie 34,3 mln zł. Giełdowej spółce przysługiwać będzie również dodatkowe wynagrodzenie uzależnione od osiągnięcia przez Insseco w ciągu 5 lat przychodów wyższych niż określonych w dniu transakcji.

Eksperci podkreślają, że nie wiemy ile sprzedawana spółka zarabiała, więc ciężko ocenić czy została sprzedana tanio, czy drogo. - Od strony biznesowej wydaje się że to dobra decyzja, niewielka spółka zajmująca się lokalnie ubezpieczeniami trafi do globalnej wyspecjalizowanej firmy. Z kolej spółka matka dostanie spory zastrzyk gotówki – komentuje Łukasz Kosiarski, analityk DM BZ WBK.

Asseco Poland podkreśla, że przejęcie kontroli nad spółką ubezpieczeniową przez Sapiens jest konsekwencją realizacji strategii rozwoju grupy opartej na budowie silnej pozycji w poszczególnych sektorach gospodarki, m.in.: ubezpieczeniowym, bankowym, energetycznym i medycznym.

„Dla Asseco Poland transakcja ta jest kontynuacją procesu porządkowania grupy i rozwoju centrum produktowego oraz kompetencyjnego w zakresie ubezpieczeń komercyjnych w ramach zależnej Grupy Sapiens" – czytamy w raporcie.

Kurs Asseco Poland we wtorek rano rośnie o 0,6 proc. do 58,2 zł.