#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Łakoma: Gazoport w Świnoujściu pomoże w negocjacjach z Gazpromem

Budowa gazoportu w Świnoujściu kreuje nam zupełnie nową pozycję negocjacyjną do rozmów z Gazpromem – komentuje Agnieszka Łakoma, redaktor programowy Eco Energy Summit 2016.

Publikacja: 13.10.2016 13:14

#RZECZoBIZNESIE: Agnieszka Łakoma: Gazoport w Świnoujściu pomoże w negocjacjach z Gazpromem

Foto: Rzeczpospolita

Już jutro w Warszawie startuje Eco Energy Summit – kongres energetyczny, podczas którego eksperci oraz liderzy rynku debatować będą m.in. nad bezpieczeństwem energetycznym kraju.

-Chodzi tu o uniknięcie sytuacji, jaka miała miejsce w sierpniu 2015 roku – mówi Agnieszka Łakoma, redaktor programowy kongresu – kiedy to warunki atmosferyczne uniemożliwiły działanie niektórych bloków węglowych.

Czy jesteśmy w stanie zaspokoić swoje zapotrzebowanie na energię? Jedną z odpowiedzi na to pytanie, jest Rynek Mocy – projekt przygotowywany przez Ministerstwo Energii, którego celem jest zabezpieczenie dostaw energii dla odbiorców końcowych.

Oddzielna kwestią, jaka będzie omawiana podczas kongresu jest bezpieczeństwo surowcowe. -Mówimy tu o rewolucji w podejściu Polski do importu gazu – kontynuuje redaktor Agnieszka Łakoma i chwali posunięcia rządu – budowa gazoportu w Świnoujściu kreuje nam zupełnie nową pozycję negocjacyjną do rozmów z Gazpromem. Tłumaczy również, dlaczego do tej pory ropę naftową importowaliśmy głównie z Rosji – polskie rafinerie przystosowane są do przerobu ropy ural, ponadto rosyjska ropa jest po prostu tańsza. Obecnie jednak do grona dostawców dołączają kraje Zatoki Perskiej oraz Iran.

-Węgiel znajduje się w kontrze do odnawialnych źródeł energii – mówi dalej Redaktor Łakoma – obserwujemy zmianę w podejściu do odnawialnych źródeł energii.

-Jedną z ważniejszych kwestii są tu koszty -do czystej energii trzeba niestety dopłacać, a zależy nam, aby energia była jak najbardziej dostępna, a więc jak najtańsza.

Nie jest pewne, czy konsumenci będą w stanie ponieść koszty związane z nowoczesnymi technologiami oraz wdrażanym przez rząd planem ratowania górnictwa.

W trakcie trwania kongresu eksperci będą rozmawiać również o sposobach ograniczenia emisji CO2, a także o rozwoju i przyszłości rynku energetycznego. Dyskusje skupiać się będą na tym, komu energia jest sprzedawana.

- Odbiorcy przemysłowi mają się świetnie- mówi Redaktor Łakoma – są głównym klientem sektora. Nadeszła jednak pora, aby zacząć zabiegać o względy odbiorców indywidualnych.

Biznes
Umowa na czołgi K2 w końcu na finiszu. UE wymierza cios Ukrainie
Biznes
Czołgi K2 wreszcie na finiszu. Miało być szybko, wyszło jak zwykle
Biznes
Kłopoty producenta leku Ozempic. Prezes rezygnuje ze stanowiska
Biznes
Łączą się dwaj najwięksi operatorzy telewizji kablowej w USA
Biznes
Postulaty gospodarcze kandydatów na Prezydenta. Putin nie przyleciał do Turcji