Volkswagen aktualizuje oprogramowanie diesli

Volkswagen poinformował o wprowadzeniu nowego oprogramowania systemu kontroli emisji spalin w 1,23 mln pojazdów z dieslami

Publikacja: 30.10.2016 11:02

Volkswagen aktualizuje oprogramowanie diesli

Foto: AFP

Liczba takich pojazdów z naprawionymi silnikami 1,2 i 2,0 wzrosła ponad dwukrotnie w ostatnich 2 tygodniach, bo wcześniej dotyczyła 500 tys. sztuk — podał rzecznik producenta. Naprawiono samochody marki VW, Audi, Skoda i Seat oraz Furgointeki VW. WE tych silnikach wystarczy jedynie wprowadzić nową wersję oprogramowania; w ok. 2 mln jednostek napędowych o pojemności 1,6 trzeba dodatkowo zainstalować siatkę przy filtrze powietrza.

Niemiecki urząd motoryzacji KBA zezwolił na dostosowanie do obowiązujących norm 5,6 mln pojazdów. Zezwolenie dotyczy całej Europy, gdzie oszukańczy system kontroli emisji spalin istnieje w 8,5 mln pojazdów, a na całym świecie w ok. 11 mln.

Niepokój Brukseli

Komisja  Europejska obawia się, że działania podjęte przez VW w celu dostosowania silników Diesla mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Korekty oprogramowania mogą powodować większe naprężenia komponentów silnika — przytoczył „Der Spiegel" opinię jednego z pracowników Komisji.

Niepokój jej przedstawicieli wynika z informacji ekspertów z laboratorium emisji spalin „Vela" z północnych Włoch — dodał tygodnik nie ujawniając innych szczegółów.

Producent zaprzeczył, by modyfikacje techniczne mogły zaszkodzić pojazdom. — Nowsza wersja oprogramowania nie ma ujemnego wpływu na zużycie paliwa, na trwałość silnika czy jego komponentów — stwierdził rzecznik Volkswagena.

Komisarz ds. ochrony interesów konsumentów, Vera Jourova wywiera presję na VW, bo wypłacił kompensaty europejskim posiadaczom pojazdów z dieslami, zażądała od producenta gwarancji skuteczności zmian technicznych. — Potrzebujemy gwarancji Volkswagena, prawnie wiążącej i bez ograniczeń w czasie, że naprawy będą funkcjonować i nie będą mieć ujemnego wpływu — oświadczyła agencji Reutera.

Organizacje konsumenckie i polityków w Niemczech oburzyła odmowa Volkswagena wypłacenia rekompensat europejskim posiadaczom samochodów. Organizacja VZBV popiera żądanie Brukseli zagwarantowania, że naprawy nie będą mięć ujemnych skutków na pojazdy.

Rzecznik VW stwierdził, że dodatkowa gwarancja nie jest konieczna, bo wprowadzane nowe rozwiązania były kompleksowo testowane, by zyskać pewność, że nie będzie ujemnego wpływu na komponenty silnika czy systemy dezaktywacji spalin

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Materiał Promocyjny
Świat w Smart TV
Biznes
iPhony będą produkowane w Indiach. Foxconn otwiera nową fabrykę w 2024 r.
Biznes
Poczta na równi pochyłej. Państwowy moloch ma problem
Biznes
Chińska gwiazda bankowości siedzi w areszcie. Władze twierdzą, że za korupcję
Biznes
Europa podwaja flotę powietrzną do walki z pożarami lasów