Prezes Mostostalu Warszawa Andrzej Goławski zapewnia, że realizacja kontraktów obronnych pozwala firmie zdobyć unikalne doświadczenia i kontakty branżowe. – Realizowanie zamówień dla NATO oznacza dla nas nie tylko prestiż, ale cenne referencje otwierające przedsiębiorstwu drzwi do ograniczonego grona firm zdolnych realizować najbardziej skomplikowane i zaawansowane projekty – podkreśla.
Wojskowe tajemnice
W przypadku inwestycji w Powidzu Mostostal wykona wszystkie roboty budowlano-montażowe obiektów tworzących MPS transportowej bazy lotniczej wraz z dostawą instalacji paliwowych wskazanych przez inwestora.
Wyścig po pieniądze sojuszu nie jest prosty. Każdy wykonawca zamówienia w ramach Programu inwestycyjnego NATO w dziedzinie bezpieczeństwa (NATO Security Investment Programme, NSIP) musi spełnić szereg warunków, w tym uzyskać potwierdzenie bezpieczeństwa przemysłowego – dokument wydawany przez Ministerstwo Rozwoju. Na wojskowych budowach menedżerowie muszą dysponować certyfikatami dostępu do informacji niejawnych, a firmy – kancelarie tajne i zabezpieczenia gwarantujące dyskrecję i poufność przepływu informacji.
Dla Mostostalu Warszawa militarne budowy nie są nowością. Spółka prowadzi m.in. roboty budowlane w kompleksie amerykańskiej tarczy antyrakietowej w pomorskim Redzikowie. W przeszłości modernizowała koszary w Mrągowie i Braniewie.
Inwestycyjne ożywienie
Obecny powrót do większej aktywności budowlanej sojuszu atlantyckiego następuje po okresie zahamowania programu inwestycyjnego atlantyckiej koalicji. Pod wpływem wydarzeń i wzrostu napięcia na Wschodzie NSIP jednak przyspiesza: oprócz przygotowania bazy dla latających tankowców sojuszu na lotnisku w Powidzu rozbudowana zostanie infrastruktura dla samolotów wielozadaniowych w bazie Sił Powietrznych w Mińsku Mazowieckim. Nowe inwestycje, zwłaszcza tworzenie specjalnych instalacji chroniących strategiczne systemy broni przeznaczonej dla koalicyjnych sił obrony i ataku, osłania jednak ścisła tajemnica.
Na pytania „Rz" o szczegółowe plany rozbudowy obronnej infrastruktury MON odpowiada enigmatyczne: „Plany inwestycyjne NATO ewoluują zgodnie z aktualną sytuacją międzynarodową i władze sojuszu starają się je dostosować do nowych potrzeb związanych m.in. z tworzeniem sił reagowania".