Reklama
Rozwiń
Reklama

Goldman dostanie 5 mld dolarów od Buffetta

Warren Buffett zainwestuje 5 mld dolarów w bank inwestycyjny Goldman Sachs. Dla amerykańskiego miliardera to długooczekiwana inwestycja w firmy finansowe

Publikacja: 24.09.2008 14:44

W zamian za zastrzyk gotówki Berkshire Hathaway, czyli holding Buffetta otrzyma akcje uprzywilejowane banku, upoważniające do 10-proc. dywidendy.

Berkshire otrzyma dodatkowo warranty (uproszczone opcje) na zakup za tę samą kwotę 43,5 mln zwykłych akcji (po 115 USD za sztukę).

Goldman Sachs zamierza sprzedać co najmniej 2,5 mld zwykłych akcji w ofercie publicznej. Będzie to pierwsza sprzedaż publiczna akcji banku od 2000 r.

W akcje banku zamierza zainwestować też japoński Sumitomo Mitsui Financial Group Inc.

- Lepiej być bezpiecznym, niż potem żałować, to morał z historii Lehman Brothers – mówi David Hendler, analityk CreditSight.

Reklama
Reklama

MidAmerican Energy Holding, firma energetyczna kontrolowana przez holding Buffetta, uzgodniła w zeszłym tygodniu zakup innego przedsiębiorstwa z branży - Constellation Energy (za 4,7 mld USD).

W grudniu Berkshire zapłacił 4,5 mld USD za Marmon Holdings. Z pomocą holdingu Buffetta , który wyłożył prawie 10 mld USD, koncern Mars przejął firmę Wrigley Company, a Dow Chemical połączył się z Rohm & Haas.

Akcje Berkshire od 1988 r. zdrożały na NYSE 26-krotnie, co oznacza zwrot ponad trzy razy większy od wzrostu S&P 500.

Banki
Listonosz, aplikacja i prosta bankowość. Bank Pocztowy szykuje dużą zmianę
Banki
Płatności kartami Visa zablokowane. Banki wskazują, co robić
Banki
Banki pobiły swój rekord. Zysk za 2025 rok powyżej oczekiwań
Banki
Zyski BNP Paribas BP zadowoliły inwestorów? Kurs mocno w górę
Materiał Promocyjny
Historyczne śródmieście Gdańska przyciąga klientów z całego kraju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama