PKO BP ma już nowego prezesa. Kto pokieruje największym polskim bankiem?

Nieco zgodnie z oczekiwaniami, szefem największego banku w Polsce, czyli PKO BP został Szymon Midera, który czasowo pełnił tę funkcję przez ostatni miesiąc.

Publikacja: 25.03.2024 17:20

Szymon Midera

Szymon Midera

Foto: materiały prasowe

Zarząd PKO Banku Polskiego poinformował w poniedziałek, że Rada Nadzorcza w ramach otwartego postępowania kwalifikacyjnego powołała z dniem 26 marca br. Szymona Miderę na stanowisko prezesa zarządu banku, pod warunkiem wyrażenia zgody przez Komisję Nadzoru Finansowego. Do czasu wydania zgody, rada powierzyła mu kierowanie pracami zarządu i stanowisko wiceprezesa.

Kim jest nowy prezes PKO BP

Szymon Midera jest doświadczonym bankowcem, z silnymi kompetencjami na stanowiskach kierowniczych w bankach oraz innych instytucjach finansowych – czytamy w jego notce biograficznej. Był menedżerem w spółkach Skarbu Państwa i prywatnych oraz członkiem rad nadzorczych. Od 2016 roku założyciel, współwłaściciel i prezes Shumee SA (platforma commerce) - jednego z liderów rynku cross-border e-commerce. Przez osiem lat, do czerwca 2016 roku pełnił funkcję prezesa i wiceprezesa zarządu Banku Pocztowego.

Czytaj więcej

"FT": Adam Glapiński chce zakończyć spór z rządem. Pisze do Donalda Tuska

Ponad miesiąc temu, 14 lutego, Rada Nadzorcza banku w nowym składzie, wskazanym przez nowy rząd, powoła Miderę na stanowisko czasowego szefa PKO BP. Właściwy prezes miał zostać wybrany w otwartym postępowaniu kwalifikacyjnym. Ciekawe, że rynek spodziewał się właśnie takiego wyniku tego konkursu.

Zmiana na stanowisku wiceprezesów

Jednocześnie w poniedziałek RN wskazała również nowych członków zarządu na stanowiskach wiceprezesów: - Krzysztofa Dreslera (z dniem 26 marca br.), Ludmiłę Falak-Cyniak (z dniem 1 lipca br.) oraz Piotra Mazura (z dniem 26 marca). Przy czym trzeba tu zaznaczyć, że wiceprezes ds. ryzyka Piotr Mazur jako jedyny nie stracił pracy podczas lutowej reorganizacji.

Wszystkie powołania do zarządu nastąpiły na nową, wspólną, trzyletnią kadencję rozpoczynającą się z dniem 26 marca 2024 r.

Z kolei Maciej Cieślukowski oraz Marek Radzikowski pozostają oddelegowani do czasowego wykonywania czynności wiceprezesów.

Banki
Szwajcaria nie chce powtórki z bankructwa Credit Suisse
Banki
EBOR wyszedł zdecydowanie spod kreski w 2023 roku
Banki
Kredyty nadal po staremu. Rząd chce dalej analizować alternatywę dla WIBOR-u
Banki
Zadżumiony biznes z Rosją dzięki USA. Światowe banki odmawiają obsługi
Banki
Rekordowo wysokie dywidendy w sektorze bankowym