Prezes największego akcjonariusza Credit Suisse podał się do dymisji

Ammar Al Khudairy, prezes Saudi National Bank, największego akcjonariusza Credit Suisse, podał się do dymisji zaledwie kilka dni po tym, jak jego komentarze przyczyniły się do ostrego spadku kursu akcji szwajcarskiego banku.

Publikacja: 27.03.2023 09:46

Zurych: siedziba banku Credit Suisse obok biur szwajcarskiego giganta bankowego UBS

Zurych: siedziba banku Credit Suisse obok biur szwajcarskiego giganta bankowego UBS

Foto: AFP

Al Khudairy, który był prezesem Saudi National Bank od 2021 r., odchodzi ze stanowiska z "powodów osobistych". Zastąpi go dyrektor generalny Saeed Mohammed Al Ghamdi – poinformował bank komunikacie.

Czytaj więcej

Ognisko kryzysu bankowego zostało już wygaszone?

Na początku marca Al Khudairy w wywiadzie dla TV Bloomberg, powiedział "Absolutnie nie", gdy został zapytany, czy Saudi National Bank byłby gotów na dalsze inwestycje w Credit Suisse, gdyby pojawił się apel o wsparcie płynności szwajcarskiego pożyczkodawcy. Po tej wypowiedzi kurs akcji Credit Suisse spadł wówczas do najniższego poziomu w historii, a spready kredytowe wzrosły.

To z kolei wpłynęło na spadki kursów europejskich banków, bo inwestorzy - po upadku kilku amerykańskich regionalnych banków - unikali ryzykownych aktywów.

Saudi National Bank kupił ok. 9,9 proc. udziałów Credit Suisse w 2022 roku za 1,4 mld franków. Credit Suisse został przejęty w tym miesiącu przez UBS za 3 mld franków.

Czytaj więcej

Credit Suisse dostanie gigantyczną pożyczkę. Ma uspokoić inwestorów

Inwestorzy z Bliskiego Wschodu stają się coraz bardziej ostrożni w dokonywaniu nowych inwestycji w globalne banki po tym, jak dotknął ich kryzys Credit Suisse. Fundusze majątkowe i inwestorzy w regionie wystraszyli się zawirowaniami rynkowymi, które zmniejszyły o 1 miliard dolarów wartość udziałów Saudyjskiego Banku Narodowego w szwajcarskim pożyczkodawcy i prawdopodobnie będą bardziej ostrożni w transakcjach z udziałem zagranicznych podmiotów finansowych- pisze Bloomberg. Kryzys prawdopodobnie przyspieszy zwrot w kierunku innych sektorów, takich jak opieka zdrowotna i technologia.

Ropa
Tarcia na linii Arabia Saudyjska-Rosja. Oto co zrobił Kreml
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji
Banki
Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Adam Glapiński wchodzi w buty polityka? Kotecki: tak to wygląda przed wyborami
Banki
Coraz większy nawis depozytów nad kredytami