Prezes Banku Światowego rezygnuje ze stanowiska

David Malpass, prezes Banku Światowego, poinformował dziś Radę Dyrektorów Wykonawczych, że chce ustąpić ze stanowiska do końca roku podatkowego banku, czyli 30 czerwca – poinformował bank w oświadczeniu.

Publikacja: 15.02.2023 21:07

Prezes Banku Światowego rezygnuje ze stanowiska

Foto: Bloomberg

Tym samym Malpass zakończyłby karierę w Banku Światowym po ponad czterech latach piastowania stanowiska prezesa, czyli rok przed końcem kadencji.

- To był ogromny zaszczyt i przywilej służyć jako prezes najważniejszej na świecie instytucji rozwojowej obok tak wielu utalentowanych i wyjątkowych ludzi – powiedział Malpass.

- Ostatnie cztery lata były jednymi z najbardziej znaczących w mojej karierze. Po wielu przemyśleniach, zdecydowałem się podjąć nowe wyzwania. Chcę podziękować naszym pracownikom i zarządowi za przywilej codziennej pracy z nimi w celu wzmocnienia skuteczności naszych działań w najtrudniejszych czasach -dodał.

Malpass podkreślił, że to dobry moment do zmiany przywództwa w Banku Światowym. Malpass został powołany na to stanowisko przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Czytaj więcej

Prezes Banku Światowego oskarżony o podważanie zmian klimatu

Akcjonariusze Banku Światowego naciskali na bank w ciągu ostatniego roku, aby zintensyfikował wysiłki na rzecz sprostania globalnym wyzwaniom, w tym zmianom klimatycznym, obok tradycyjnego mandatu walki z ubóstwem na świecie. Presja ta nasiliła się po tym, jak Malpass odmówił powiedzenia, czy wierzy w zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka na wrześniowej konferencji, pomimo wielokrotnych pytań.

W zeszłym tygodniu sekretarz skarbu USA Janet Yellen wezwała kierownictwo banku do „szybkiego” wprowadzenia reform, aby uwolnić więcej pieniędzy na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji