Człowiek Jacka Sasina czwartym prezesem PKO BP w ciągu kilkunastu miesięcy

Paweł Gruza, nowy szef banku to były wiceminister Skarbu Państwa uważany za człowieka Jacka Sasina.

Publikacja: 10.08.2022 03:00

Człowiek Jacka Sasina czwartym prezesem PKO BP w ciągu kilkunastu miesięcy

Foto: PAP

W czasie wtorkowego posiedzenia rady nadzorczej PKO Banku Polskiego do dymisji podała się jego dotychczasowa szefowa Iwona Duda.

rp.pl

Kandydaci z buławami

Wśród jej potencjalnych następców nieoficjalnie wymieniano wiceprezesów PKO BP Maksa Kraczkowskiego oraz Marcina Eckerta. Kraczkowski, zanim przyszedł do banku, był m.in. posłem Prawa i Sprawiedliwości i szefem sejmowej Komisji Gospodarki. W PKO BP nadzoruje obszar rynku detalicznego i bankowości międzynarodowej. Z kolei Eckert odpowiada za bankowość korporacyjną i inwestycyjną. Wcześniej związany był z grupą PZU, w której od 2017 r. sprawował funkcję dyrektora zarządzającego ds. korporacyjnych. W latach 2019–2021 był członkiem zarządu PZU oraz PZU Życie. Wcześniej zasiadał w radach nadzorczych Alior Banku i Banku Pekao. Obecnie jest też przewodniczącym rady nadzorczej Totalizatora Sportowego.

– Obaj mieli chrapkę na to stanowisko. Od mniej więcej roku nosili buławy w plecakach – usłyszeliśmy od osoby zbliżonej do kierownictwa banku. W wyścigu do fotela jego prezesa zdystansował ich jednak Paweł Gruza.

Czytaj więcej

Niby takie samo, a opłaty różne. PKO BP i Konto za Zero
25

to wtorkowy kurs PKO BP na zamknięciu giełdy

Kim jest Gruza

Paweł Gruza to absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w dużych firmach doradczych, m.in. w Arthur Andersen i Ernst & Young.

W kwietniu 2016 r. Beata Szydło powołała go na stanowisko wiceministra w resorcie Skarbu Państwa. Pracował tam nad reformą nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa. Po kilku miesiącach był już wiceministrem finansów. Odpowiadał m.in. za uszczelnienie systemu podatkowego, w tym przede wszystkim VAT.

Dodatkowo jako przedstawiciel ministra właściwego do spraw instytucji finansowych był również członkiem Komisji Nadzoru Finansowego. Odszedł z Ministerstwa Finansów w sierpniu 2018 r. po konflikcie z jego ówczesną szefową Teresą Czerwińską.

We wrześniu tego samego roku rada nadzorcza KGHM powołała go na stanowisko wiceprezesa. Gruza pełni też funkcję zastępcy szefa zespołu doradców gospodarczych ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Na czele zespołu stoi Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych.

Karuzela z prezesami

Paweł Gruza jest trzecim szefem największego polskiego banku w ciągu niespełna półtora roku. W maju 2021 r. dymisję złożył Zbigniew Jagiełło, który kierował PKO BP przez 12 lat. Za sterami największego polskiego banku zasiadł za rządów PO-PSL. I jako jedyny z wybranych w tamtym okresie prezesów spółek z udziałem Skarbu Państwa przetrwał czystki kadrowe po przejęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę. Jego rezygnacja była dużym zaskoczeniem. Jej przyczyn nie podano.

0,52 proc.

o tyle spadł kurs akcji PKO BP na zamknięciu wtorkowej sesji GPW, choć przez cały dzień zyskiwał

Jagiełłę na fotelu prezesa PKO BP zastąpił wcześniejszy wiceprezes Jan Emeryk Rościszewski. Po kilku miesiącach, w październiku 2021 r. jego miejsce zajęła Iwona Duda. Z rynkiem finansowym jest ona związana od ponad 20 lat. Pełniła funkcję doradcy prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz członka rady nadzorczej Banku Ochrony Środowiska. Od maja 2020 r. zasiadała w zarządzie Alior Banku. W niedługim czasie objęła stanowisko jego wiceprezesa, a w marcu 2021 r. prezesa. Przyczyny jej rezygnacji z kierowania PKO BP nie są znane. Nasi rozmówcy twierdzą, że Iwona Duda może trafić do zarządu NBP.

Paweł Gruza przejmuje stery PKO BP od 10 sierpnia. Do objęcia przez niego stanowiska prezesa zarządu tego banku potrzebna jest jeszcze zgoda Komisji Nadzoru Finansowego.

– Do czasu jej wydania Gruza będzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu PKO Banku Polskiego kierującego pracami zarządu – poinformował we wtorek bank po zamknięciu notowań na GPW.

We wtorek kurs akcji PKO BP przez niemal cały dzień zwyżkował, nawet o blisko 1 proc., by na koniec notowań spaść o 0,52 proc., do 25 zł. Od lutego spadł o ponad 40 proc.

Lider bankowości

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego. Od listopada 2004 r. jego akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych. W 2021 r. Grupa Kapitałowa PKO BP pochwaliła się najwyższym zyskiem w ponad 100-letniej historii spółki. Zysk sięgnął 4,9 mld zł, a aktywa Grupy wzrosły do 418 mld zł.

Paweł Gruza jest synem reżysera Jerzego Gruzy.

Praca
Wiemy, jaka jest praca marzeń Polaka
Gaz
Trop do wybuchów na Nord Stream prowadzi na Ukrainę i warszawskie Powiśle
Technologie
Chiny stworzą superodpornych żołnierzy. Przerażające manipulacje genami
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Banki
Rosyjskie banki podłączone do chińskiego systemu. Chińczycy dobrze na tym zarobią
Banki
Adam Glapiński wchodzi w buty polityka? Kotecki: tak to wygląda przed wyborami