fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jacek Marczyński

krytyk muzyczny

Muzyka

Azjatycki urok polszczyzny

Każdy ze zdobywców sześciu głównych nagród w Konkursie Moniuszkowskim pochodzi z innego kraju, co świadczy o randze imprezy.

Muzyka

Drugi operowy Oscar dla Polaka

Londyńska inscenizacja „Z domu umarłych” Leoša Janáčka zrealizowana przez Krzysztofa Warlikowskiego otrzymała International Opera Awards jako najlepsza premiera roku.

Plus Minus

Naprawdę można śpiewać o polityce

„Człowiek z Manufaktury” Rafała Janiaka i Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, reż. Waldemar Zawodziński, Teatr Wielki w Łodzi, 2019

Skoro współczesny teatr nie unika żadnych, nawet najbardziej drażliwych tematów, to i opera jest w stanie przedstawić wszystko – od dramatycznych konfliktów ekonomicznych po...

Muzyka

Nieuniknione falowanie

Alexander Liebreich dyrygujący Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia

Wielkanocny Festiwal Beethovenowski przebiegał w tym roku śpiewająco.

Wielkanocny Festiwal Beethovenowski

Festiwal Beethovena

Jak prosto opowiadać o śmierci

Christian Gerhaher

Trudno będzie podczas kolejnych dni wznieść się ponad poziom, na jaki festiwal Beethovenowski wywindował podczas inauguracji Christian Gerhaher. Ale nich inni artyści probują.

Festiwal Beethovenowski

Teatr

Gry sarmackie i erotyczne

Czcigodni klasycy – Stanisław Moniuszko i Aleksander Fredro – oryginalnie połączeni przez Polski Balet Narodowy bawią widzów dzięki zaskakującym pomysłom choreografów.

Muzyka

Śpiew to zajęcie intelektualne

Christian Gerhaher (z prawej) i jego nieodłączny muzyczny partner, pianista Gerold Huber

Rewelacyjny Christian Gerhaher zaśpiewa w niedzielę w Warszawie. Szykuje się więc mocny początek Festiwalu Beethovenowskiego.

Festiwal Beethovenowski

Muzyka

Król Dawid w młodych rękach

Oryginalny utwór Arthura Honeggera młody dyrygent Paweł Kapuła postanowił przedstawić z równie młodymi muzykami i chórzystami, dodając wszakże parę gwiazd.

Muzyka

Nowy fortepian dla Fryderyka

Zakupioną właśnie kopię instrumentu Pleyela z 1830 r. usłyszymy po raz pierwszy 1 marca na koncercie chopinowskim w Warszawie.

Muzyka

Jak długo żyje awangarda

Festiwal „Łańcuch”, który rozpoczął się w sobotę w Warszawie, zadaje w tym roku pytanie, jak długo zachowują wartość utwory, które kiedyś bulwersowały nowatorstwem.

Wspomnienia

Artysta od rzeczy niemożliwych

Ryszard Peryt

Ryszard Peryt – wybitny reżyser teatralny i operowy zmarł po ciężkiej chorobie. Miał 72 lata. Bez niego polska scena będzie zupełnie inna.

Wspomnienia

Muzyka

Nowe rytmy tatrzańskie

Kaczmarczyk vs. Paderewski Tatra CD AAMR 2018

Pianista Paweł Kaczmarczyk zmierzył się z legendą pianisty Paderewskiego, dodając żywioł improwizacji.

Plus Minus

Wszystko jest u Bacha

Aleksander Dębicz

Pianista Aleksander Dębicz (rocznik 1988) to przedstawiciel postmodernistycznego pokolenia muzyków. Lubi zatem zaskakujące połączenia i zmiany stylistyk, krąży między klasyką,...

Sztuka

Piątki interesujących debat

Wystawie „Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej” towarzyszy 17 wykładów. Dwa z nich odbyły się już w listopadzie, zdecydowaną większość zaplanowano jednak

Muzyka

Polskie płyty docenione

Na liście 319 ogłoszonych nominacji do najważniejszej fonograficznej nagrody Europy – International Classical Music Awards 2019 – znalazło się też kilka wydawnictw polskich firm...

REKLAMA
Example Alt
eWydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA