Joanna Ćwiek

Joanna Ćwiek

Dziennikarka

Drastyczna obniżka stawek wentylacji mechanicznej

Od 1 maja obniżone zostały stawki na świadczenia oferowane pacjentom wentylowanym mechanicznie. Dla wielu z nich oznacza to konieczność powrotu do szpitali. Tych, którzy nie trafią do placówek, a zostaną pozbawieni takiego świadczenia, może czekać śmierć. To ok. 9 tys. pacjentów.

Joanna Ćwiek: Wiosenna burza nie zawsze służy

Maj to zły moment na kłótnie z nauczycielami. To czas na przygotowanie szkół do pracy we wrześniu. A wszystko wskazuje na to, że będą problemy z kadrą.

Covid-19 trzecią przyczyną zgonów w 2021 r.

W 2021 r. z powodu Covid-19 zmarło 91 tys. Polaków. W 2021 r. co piąty zgon spowodowany był zakażeniem koronawirusem – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Młodzi farmaceuci wolą firmy niż apteki

61 proc. studentów farmacji chce pracować po studiach w firmie farmaceutycznej. Na pracę w aptece stawia zaledwie 6 procent ankietowanych – wynika z badań przeprowadzonych w ramach 8 edycji programu "Recepta na Sukces" na grupie 491 studentów kierunków farmaceutycznych.

Zbyt mało chętnych do uczenia dzieci

W szkołach w dużych miastach braki nauczycieli są coraz bardziej widoczne. Luki w planie zajęć łata się dorywczymi nadgodzinami.

Badanie: Polacy ufają naukowcom, choć uważają, że nauka nie jest bardzo ważna

Choć większości Polaków wydaje się, że nauka jest godna zaufania, to nie wiemy, po co ona w ogóle jest.

W trosce o głęboki oddech

Coraz więcej Polaków wymaga rehabilitacji i dostępu do nowoczesnych terapii w schorzeniach układu oddechowego.

Co o zdrowiu mówi burczenie w brzuchu?

Nad analizą dźwięków jelitowych pochylili się naukowcy z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej współpracujący z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu.

Od 16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemicznego nie oznacza, że problem się skończył. Ale pokazuje, że sytuacja z zakażeniami koronawirusem staje się coraz lepsza.

Prof. Gut: Wykazano ponad 1600 mutacji SARS-Cov-2

Osiągnęliśmy odporność stadną. Mamy 23 mln osób jest uodpornionych po szczepieniu i między 10 a 12 mln Polaków odpornych po przechorowaniu – mówi prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.