fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Krzyżak

Dziennikarz, publicysta, redaktor, interesuje się historią Kościoła w Polsce

Komentarze

Komisja świętego spokoju

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Ustawę o komisji ds. pedofilii przyjęto w trzy dni, by potem na rok o niej zapomnieć. To dobrze ilustruje stosunek rządzących do sprawy molestowania nieletnich.

Krzyżak:

Komentarze

W kolejce do demokracji

Jeśli rzeczywiście frekwencja była w niedzielę rekordowa, to wiemy już, kto na pewno wygrał te wybory. Zwycięzcą jesteśmy my, społeczeństwo.

Krzyżak:

Analizy

Franciszek zaczyna sprzątać

Papież odsunął bp. Edwarda Janiaka od pełnienia obowiązków ordynariusza diecezji kaliskiej. Nakazał mu także jej opuszczenie. To dość czytelny sygnał, że żarty się skończyły.

Krzyżak:

Kościół

Papież sprawdzi biskupa Tomasika

Możliwym zaniechaniom bp. Henryka Tomasika w odniesieniu do pedofilii najpewniej przyjrzy się Stolica Apostolska. Przygotowywane jest zawiadomienie w tej sprawie.

Kościół

Kto tuszował pedofilię w Radomiu?

Zeznania obciążające ks. Stanisława S. złożyło dotąd w prokuraturze dziewięć osób. Śledczy szukają innych osób, które mógł skrzywdzić

Biskup radomski w 2013 roku otrzymał informację, że jeden z podlegających mu księży mógł dopuszczać się czynów pedofilskich. Zlecił jej wyjaśnienie, ale kuria nie podjęła działań.

Tylko u nas

Kościół

Biskupów wojna z Kościołem

Wśród hierarchów zawsze występowały różnice zdań, ale konflikty kończyły się kompromisem. Teraz zaczyna się bitwa, która może przynieść tragiczne skutki.

Krzyżak:

Komentarze

Wspólne dobro czy kto kogo ogra

Na stole leży propozycja Jarosława Gowina, by zmienić konstytucję. Owszem, do 10 maja czasu jest mało, ale chyba wystarczająco dużo, by podjąć wreszcie merytoryczną debatę o...

Krzyżak:

Komentarze

Smoleńska cisza nad Polską

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej będą mieć inny wymiar niż przez te wszystkie lata, jakie upłynęły od tragedii. Zabraknie dużych akademii, uroczystego...

Krzyżak:

Analizy

Radykalni katolicy nie odpuszczą

Rząd lubi być krytykowany. Zamiast powiedzieć, że limit wiernych w kościołach będzie obowiązywał do odwołania, robi uniki. Radykalni katolicy nie odpuszczą.

Krzyżak:

Polityka

Tragiczne pozory praworządności

Jan Paweł II ostrzegał, że gdy prawo jest podporządkowane woli silniejszego, przestaje być prawem, a państwo przekształca się w tyranię.

Krzyżak:

Analizy

Czekając na prorocki głos

Upór, z jakim PiS dąży do wyborów, godny jest podziwu. Nic go jednak nie łączy z troską o dobro wspólne, o którym tak wiele mówią politycy tej partii.

Krzyżak:

Komentarze

Kościoły zamknąć na dłużej

Rząd już dziś powinien rozciągnąć zakaz gromadzenia się także na święta Wielkanocne. W wytłumaczeniu tej decyzji ludziom muszą pomóc biskupi i księża.

Krzyżak:

Kościół

Koronawirus zabrał tacę

Msze bez wiernych to także finansowy uszczerbek dla Kościoła. Nie tylko księży i zakonników, ale też wielu świeckich, którzy dla niego pracują. O tym też trzeba mówić.

Krzyżak:

Kościół

Wielkanoc inaczej niż zazwyczaj

Uroczystości Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocy z ograniczonym udziałem wiernych, bez święcenia pokarmów i tradycyjnych procesji. Episkopat wydał zalecenia.

Społeczeństwo

Bezdomni potrzebują pomocy

Krakowska inicjatywa „Zupa na Plantach”, która pomaga osobom w kryzysie bezdomności, chce w czasie pandemii koronawirusa dotrzeć do swoich podopiecznych z paczkami. Potrzebuje...

Komentarze

Ostatni moment na katechezę

Dyskusja o zamykaniu kościołów, o sposobach przyjmowania komunii w różnych formach itd. ujawniła nikłą wiedzę na ten temat wśród polskich katolików.

Krzyżak:

Kościół

Sondaż: Wierni zadowoleni z dyspensy

Ze względu na zagrożenie koronawirusem biskupi zwolnili wiernych z obowiązku osobistego udziału w niedzielnych mszach. Zalecają udział w liturgiach transmitowanych przez media.

TYLKO U NAS

Analizy

Nie ma sensu kryć się za parawanem

Drobny gest jest czasami ważniejszy niż zapewnienia i wzniosłe słowa. Niestety polscy biskupi już tak bardzo się zagubili, że nawet o tym zapomnieli.

Krzyżak:

Kościół

Kontrowersyjny hierarcha ma milczeć

Jan Paweł Lenga w programie Jana Pospieszalskiego

Abp Jan Paweł Lenga, były ordynariusz diecezji w Karagandzie, który emeryturę spędza w Licheniu a ostatnio zasłynął z kontrowersyjnych wypowiedzi na temat papieża Franciszka, ma...

Krzyżak:

Komentarze

Czy Marian Banaś też ma palce?

CBA

Po miesiącach zwłoki PiS uruchomiło akcję, której celem jest utrącenie Mariana Banasia. Trudno jednak uwierzyć, że akcja służb ?nie ma związku z palcem posłanki Lichockiej.

Krzyżak:

Katastrofa smoleńska

Smoleńsk może zaważyć

Obecność prezydenta i premiera na miejscu katastrofy – w samym środku kampanii – byłaby ważna. Ale opory Rosjan też można przekuć w sukces. Nic tak nie mobilizuje elektoratu jak...

Krzyżak:

Komentarze

PiS nic sobie nie robi z pomruków

Premier Mateusz Morawiecki

Pomysł uzależnienia wysokości funduszy od przestrzegania prawa przez kraje UE nie podoba się nad Wisłą. Głównie rządowi, bo opozycja ma w tej sprawie zdanie odmienne. Ale...

Krzyżak:
REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA