fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Krzyżak

Dziennikarz, publicysta, redaktor, interesuje się historią Kościoła w Polsce

Analizy

Biskupi na kwarantannę

Samoizolacja hierarchów, którzy byli na zebraniu w Łodzi, byłaby dobrym przykładem dla tych, którzy wciąż lekceważą pandemię.

Krzyżak:

Komentarze

Niezapomniany metropolita

Franciszek nie rzuca słów na wiatr. Biskupom wciąż jednak trudno przyjąć, że mogą być ukarani za swoje zaniedbania.

Krzyżak:

Analizy

Banery zamiast rzetelnej dyskusji

Radykalizm działaczy anty-LGBT staje się niebezpieczny. Na razie tych, którzy się z nimi nie zgadzają, atakują werbalnie, ale lada chwila będą rozpalać stosy.

Krzyżak:

Analizy

Kultura sekretu ma się dobrze

Kościół przekonuje, że sprawy pedofilskie traktuje z najwyższą powagą. Opracowano tony procedur, ale wciąż problemem jest brak przejrzystości i przewlekłość.

Krzyżak:

Komentarze

Zły przykład idzie z góry

Każdego dnia w Polsce u 700–800 osób wykrywa się koronawirusa, a faktycznych zakażeń jest pewnie dużo więcej. Codziennie na Covid-19 ktoś umiera. I choć wielkimi krokami...

Krzyżak:

Komentarze

Nie powiesiliśmy prawa na kołku

Ustawa covidowa, którą proceduje Sejm, to mistrzostwo w robieniu uników. Jeśli zostanie uchwalona, pozwoli urzędnikom i politykom, którzy „w celu przeciwdziałania epidemii"...

Krzyżak:

Komentarze

Komisja świętego spokoju

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Ustawę o komisji ds. pedofilii przyjęto w trzy dni, by potem na rok o niej zapomnieć. To dobrze ilustruje stosunek rządzących do sprawy molestowania nieletnich.

Krzyżak:

Komentarze

W kolejce do demokracji

Jeśli rzeczywiście frekwencja była w niedzielę rekordowa, to wiemy już, kto na pewno wygrał te wybory. Zwycięzcą jesteśmy my, społeczeństwo.

Krzyżak:

Analizy

Franciszek zaczyna sprzątać

Papież odsunął bp. Edwarda Janiaka od pełnienia obowiązków ordynariusza diecezji kaliskiej. Nakazał mu także jej opuszczenie. To dość czytelny sygnał, że żarty się skończyły.

Krzyżak:

Kościół

Papież sprawdzi biskupa Tomasika

Możliwym zaniechaniom bp. Henryka Tomasika w odniesieniu do pedofilii najpewniej przyjrzy się Stolica Apostolska. Przygotowywane jest zawiadomienie w tej sprawie.

Kościół

Kto tuszował pedofilię w Radomiu?

Zeznania obciążające ks. Stanisława S. złożyło dotąd w prokuraturze dziewięć osób. Śledczy szukają innych osób, które mógł skrzywdzić

Biskup radomski w 2013 roku otrzymał informację, że jeden z podlegających mu księży mógł dopuszczać się czynów pedofilskich. Zlecił jej wyjaśnienie, ale kuria nie podjęła działań.

Tylko u nas

Kościół

Biskupów wojna z Kościołem

Wśród hierarchów zawsze występowały różnice zdań, ale konflikty kończyły się kompromisem. Teraz zaczyna się bitwa, która może przynieść tragiczne skutki.

Krzyżak:

Komentarze

Wspólne dobro czy kto kogo ogra

Na stole leży propozycja Jarosława Gowina, by zmienić konstytucję. Owszem, do 10 maja czasu jest mało, ale chyba wystarczająco dużo, by podjąć wreszcie merytoryczną debatę o...

Krzyżak:

Komentarze

Smoleńska cisza nad Polską

Uroczystości upamiętniające ofiary katastrofy smoleńskiej będą mieć inny wymiar niż przez te wszystkie lata, jakie upłynęły od tragedii. Zabraknie dużych akademii, uroczystego...

Krzyżak:

Analizy

Radykalni katolicy nie odpuszczą

Rząd lubi być krytykowany. Zamiast powiedzieć, że limit wiernych w kościołach będzie obowiązywał do odwołania, robi uniki. Radykalni katolicy nie odpuszczą.

Krzyżak:

Polityka

Tragiczne pozory praworządności

Jan Paweł II ostrzegał, że gdy prawo jest podporządkowane woli silniejszego, przestaje być prawem, a państwo przekształca się w tyranię.

Krzyżak:

Analizy

Czekając na prorocki głos

Upór, z jakim PiS dąży do wyborów, godny jest podziwu. Nic go jednak nie łączy z troską o dobro wspólne, o którym tak wiele mówią politycy tej partii.

Krzyżak:

Komentarze

Kościoły zamknąć na dłużej

Rząd już dziś powinien rozciągnąć zakaz gromadzenia się także na święta Wielkanocne. W wytłumaczeniu tej decyzji ludziom muszą pomóc biskupi i księża.

Krzyżak:

Kościół

Koronawirus zabrał tacę

Msze bez wiernych to także finansowy uszczerbek dla Kościoła. Nie tylko księży i zakonników, ale też wielu świeckich, którzy dla niego pracują. O tym też trzeba mówić.

Krzyżak:

Kościół

Wielkanoc inaczej niż zazwyczaj

Uroczystości Wielkiego Tygodnia oraz Wielkanocy z ograniczonym udziałem wiernych, bez święcenia pokarmów i tradycyjnych procesji. Episkopat wydał zalecenia.

Społeczeństwo

Bezdomni potrzebują pomocy

Krakowska inicjatywa „Zupa na Plantach”, która pomaga osobom w kryzysie bezdomności, chce w czasie pandemii koronawirusa dotrzeć do swoich podopiecznych z paczkami. Potrzebuje...

REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA