fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Tomasz Krzyżak

Dziennikarz, publicysta, redaktor, interesuje się historią Kościoła w Polsce

Komentarze

Tradycja bylejakości

Winni zamieszania ze szczepionkami są po obu stronach barykady, ale wszystkim zależy, by podawać jak najmniej szczegółów. Bo jeszcze się okaże, że są bardziej winni niż inni.

Krzyżak:

Komentarze

Ucieczka znad przepaści

W rok 2021 Kościół wchodzi pogrążony w kryzysie na różnych poziomach. Wydaje się, że szansą na odnowę jest spotkanie się świeckich oraz biskupów i ożywczy ferment.

Krzyżak:

Kościół

Katedra nie dla trumny kardynała

Kardynał Henryk Gulbinowicz

W wieku 97 lat zmarł w poniedziałek kard. Henryk Gulbinowicz. Kilka dni temu został on obłożony sankcjami dyscyplinarnymi m.in. za molestowanie przed laty osoby małoletniej.

Kościół

Nie żyje kard. Henryk Gulbinowicz

W wieku 97 lat w szpitalu we Wrocławiu zmarł kard. Henryk Gulbinowicz, były metropolita wrocławski. Dziesięć dni temu hierarcha został przez Watykan obłożony sankcjami...

Analizy

Upada mit dobrego strażnika pamięci

Kardynał Stanisław Dziwisz

Uciekając przed pytaniami, kard. Stanisław Dziwisz przyjął postawę skrzywdzonego, któremu usiłuje się odebrać zasługi. Nic dobrego z tego nie wyszło, a będzie gorzej.

Krzyżak:

Komentarze

Świętych krów nie ma

Kardynał Henryk Gulbinowicz, przez wiele lat metropolita wrocławski, nie może brać udziału w jakichkolwiek publicznych celebracjach czy spotkaniach. Nie wolno mu używać...

Krzyżak:

Analizy

Biskupi na kwarantannę

Samoizolacja hierarchów, którzy byli na zebraniu w Łodzi, byłaby dobrym przykładem dla tych, którzy wciąż lekceważą pandemię.

Krzyżak:

Komentarze

Niezapomniany metropolita

Franciszek nie rzuca słów na wiatr. Biskupom wciąż jednak trudno przyjąć, że mogą być ukarani za swoje zaniedbania.

Krzyżak:

Analizy

Banery zamiast rzetelnej dyskusji

Radykalizm działaczy anty-LGBT staje się niebezpieczny. Na razie tych, którzy się z nimi nie zgadzają, atakują werbalnie, ale lada chwila będą rozpalać stosy.

Krzyżak:

Analizy

Kultura sekretu ma się dobrze

Kościół przekonuje, że sprawy pedofilskie traktuje z najwyższą powagą. Opracowano tony procedur, ale wciąż problemem jest brak przejrzystości i przewlekłość.

Krzyżak:

Komentarze

Zły przykład idzie z góry

Każdego dnia w Polsce u 700–800 osób wykrywa się koronawirusa, a faktycznych zakażeń jest pewnie dużo więcej. Codziennie na Covid-19 ktoś umiera. I choć wielkimi krokami...

Krzyżak:

Komentarze

Nie powiesiliśmy prawa na kołku

Ustawa covidowa, którą proceduje Sejm, to mistrzostwo w robieniu uników. Jeśli zostanie uchwalona, pozwoli urzędnikom i politykom, którzy „w celu przeciwdziałania epidemii"...

Krzyżak:

Komentarze

Komisja świętego spokoju

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

Ustawę o komisji ds. pedofilii przyjęto w trzy dni, by potem na rok o niej zapomnieć. To dobrze ilustruje stosunek rządzących do sprawy molestowania nieletnich.

Krzyżak:

Komentarze

W kolejce do demokracji

Jeśli rzeczywiście frekwencja była w niedzielę rekordowa, to wiemy już, kto na pewno wygrał te wybory. Zwycięzcą jesteśmy my, społeczeństwo.

Krzyżak:

Analizy

Franciszek zaczyna sprzątać

Papież odsunął bp. Edwarda Janiaka od pełnienia obowiązków ordynariusza diecezji kaliskiej. Nakazał mu także jej opuszczenie. To dość czytelny sygnał, że żarty się skończyły.

Krzyżak:

Kościół

Papież sprawdzi biskupa Tomasika

Możliwym zaniechaniom bp. Henryka Tomasika w odniesieniu do pedofilii najpewniej przyjrzy się Stolica Apostolska. Przygotowywane jest zawiadomienie w tej sprawie.

Kościół

Kto tuszował pedofilię w Radomiu?

Zeznania obciążające ks. Stanisława S. złożyło dotąd w prokuraturze dziewięć osób. Śledczy szukają innych osób, które mógł skrzywdzić

Biskup radomski w 2013 roku otrzymał informację, że jeden z podlegających mu księży mógł dopuszczać się czynów pedofilskich. Zlecił jej wyjaśnienie, ale kuria nie podjęła działań.

Tylko u nas

Kościół

Biskupów wojna z Kościołem

Wśród hierarchów zawsze występowały różnice zdań, ale konflikty kończyły się kompromisem. Teraz zaczyna się bitwa, która może przynieść tragiczne skutki.

Krzyżak:
REKLAMA
Example Alt
e-Wydanie
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA