fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sieci opinii

Grzegorz Miecugow: Dziennikarstwo to nie jest propaganda

W Sieci Opinii
Redaktor i publicysta Grzegorz Miecugow twierdzi, że w dziennikarstwie nie można być krystalicznie bezstronnym
W wywiadzie dla portalu sdp.pl mówi o odpartyjnieniu mediów publicznych:
Na razie nie zanosi się na to. To powszechnie znana sprawa - od kiedy powstała nowa ustawa medialna w 1992 roku, media elektroniczne, głównie telewizja, w mniejszym stopniu polskie radio, stały się wspomnianym, naturalnym łupem partii. Choć obecna koalicja, głównie Platforma Obywatelska nie chciała „brać” telewizji, to jednak nie oddała jej nam, obywatelom. Nie wiem – może nie chciała oddać, a może nie potrafi tego zrobić. Pracuję w stacji prywatnej, która, jak wiadomo, jest głównie po to, by zarabiać pieniądze. Ale widzę, każdy to widzi, że również TVP skupia się na tym samym.
I analizuje:
Dopóki telewizja publiczna będzie spółką prawa handlowego, dopóty będzie rozliczna z przychodów przez ministra skarbu. A te są generowane przez reklamy, zaś, co powszechnie wiadomo, reklamodawców interesują słupki oglądalności. Natomiast masową widownię bardziej interesują gwiazdy tańczące na lodzie, niż ambitne programy edukacyjne, kulturalne, czy społeczne. A to przecież one głównie świadczą o misyjności nadawców publicznych. No i warto powtórzyć pytanie: dlaczego politycy nie potrafią doprowadzić do ściągalności abonamentu jako źródła zasilania finansowego mediów publicznych?
Miecugow przedstawia także rodzaje rzetelności dziennikarskiej:
Rzetelność dziennikarska wymaga przejścia czterech kroków: po pierwsze - dziennikarz powinien mieć rozeznanie, co ludzi interesuje, a co jest społecznie ważne. Po drugie – powinien wiedzieć, jak i do kogo lub czego dotrzeć, by poznać prawdę o tym, o czym zamierza pisać lub robić program. Po trzecie – musi zrozumieć to, czego się dowiedział lub poznał z osobowych i nieosobowych źródeł. Po czwarte: ma bez manipulacji poinformować o faktach i problemach oraz je wytłumaczyć. (...) Dziennikarstwo to nie jest propaganda. My nie możemy podchodzić z wcześniej założoną własną tezą polityczną, czy jakąkolwiek inną, do pisanego artykułu czy montowanego programu, by tę tezę udowodnić. To, oczywiście, nie znaczy, że dziennikarz może być krystalicznie bezstronny i zdystansowany.   
Źródło: ROL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA