fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Wojna w oczach kobiet

Teatr Polski
Bydgoski Teatr Polski pod wodzą Pawła Łysaka staje się jedną z najciekawszych scen w kraju. Nowoczesną, biorącą pod uwagę różne oczekiwania widowni, realizującą klasykę, ale dającą szansę również młodym twórcom
W ubiegłym roku premierowe przedstawienia przygotowywali w Bydgoszczy tacy twórcy polskiego teatru, jak Maciej Prus, Wiktor Rubin czy Grażyna Kania. I to właśnie jej przedstawienie „Nordost” będziemy mieli okazję zobaczyć w sobotę w Teatrze Małym.
Grażyna Kania nie boi się trudnych tematów. Dużo dały jej doświadczenia zebrane w teatrze niemieckim, gdzie przez kilka lat pracowała. W Polsce zadebiutowała wybuchowo. W Teatrze Wybrzeże zrealizowała „Beczkę prochu” Dejana Dukovskiego – bezkompromisowe oskarżenie wojny bałkańskiej i jej skutków odbijających się bezmyślną przemocą na życiu zwykłych ludzi.
W ubiegłym roku jej „Blackbird” z Teatru Dramatycznego, subtelna rozgrywka między dorosłą już ofiarą molestowania seksualnego a mężczyzną, który w ten sposób naznaczył jej przeszłość, reprezentował polski teatr na Festiwalu Kontakt.
Podobnie jest z „Nordost”, przedstawieniem korzystającym z formy docu dramy dla opowieści trzech kobiet o ataku terrorystycznym na Teatr na Dubrowce.
Spektakl jest częścią realizowanego przez Grażynę Kanię teatralnego dyptyku o terroryzmie. Tym razem ma on twarze zdesperowanych kobiet: bojowniczki czeczeńskiej Żury, która mści się za śmierć męża, Łotyszki Tamary, lekarki z pogotowia przy moskiewskim teatrze, również dotkniętej skutkami wojny w Czeczenii, wreszcie Rosjanki Olgi uwięzionej w teatrze z innymi zakładnikami.
Ich równoległe monologi pokazują wydarzenie z różnych perspektyw, nie przyznając żadnej ze stron jednoznacznej racji, ale dając obraz współczesnego świata, w którym terroryzm stał się realnym zagrożeniem dla jednostki. Torsten Buchsteiner, niemiecki dramaturg, aktor i scenarzysta, otrzymał za „Nordost” nagrodę Else-Lasker-Schuler oraz nagrodę jury 1. Galler Autorentage.
- Dramat Torstena Buchsteinera, reż. Grażyna Kania, wyk. Beata Bandurska, Dominika Biernat, Anita Sokołowska
- Teatr Mały, ul. Marszałkowska 104/122 (wejście od Pasażu Wiecha), tel. 022 827 50 22, 9.02, godz. 19.15
Musical „Nord-Ost” był pierwszym spektaklem muzycznym zrealizowanym przez Rosjan według broadwayowskich kanonów. Ogromne, pełne efektów specjalnych i monumentalnych dekoracji widowisko grano w specjalnie przystosowanym do potrzeb musicalu Teatrze na Dubrowce.
Sztukę oparto na powieści Weniamina Kawerina „Dwaj kapitanowie”. Opowiadała ona o wielkiej miłości toczącej się na tle burzliwych wydarzeń rozpoczynających się w roku 1913, a kończących w trakcie II wojny światowej.
23 października 2002 r. podczas spektaklu na widownię wtargnęli czeczeńscy bojownicy, którzy za zakładników wzięli ok. 800 widzów. Przetrzymywali ich w poniżających warunkach przez trzy dni, do chwili szturmu na teatr rosyjskich sił specjalnych. Podczas akcji, w której użyto gazu o tajnym składzie chemicznym, zginęli terroryści i 129 zakładników.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA