fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prokuratorzy

Prokuratorzy straszą kosztami obrony z urzędu

Związek prokuratorów krytycznie o projekcie zmian w procedurze karnej
Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Gdyby nie instytucje dobrowolnego poddania się karze i ugody z prokuratorem polskiemu sądownictwu groziłby paraliż, a nawet załamanie – twierdzi organizacja prokuratorów
Przygotowany przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Karnego projekt zmian w procedurze karnej zbiera pierwsze opinie. Najnowszą przygotował Związek Zawodowy Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP.
Związkowcy sugerują, że skoro propozycje zmian są tak obszerne, to należałoby raczej przygotować nowy kodeks, a nie nowelizować stary. Wytykają projektodawcy niedoszacowanie kosztów obligatoryjnej obrony na wniosek oskarżonego niemal w każdym wypadku. Koszty te, jak wynika z obliczeń Ministerstwa Sprawiedliwości, mają wynieść 321 mln. W ocenie prokuratorskich związkowców to zbyt mało.
– Obrońcy obligatoryjni występować będą w większości z ponad pół miliona ruszających co roku procesów karnych, z tymi najdrobniejszymi włącznie – uważają związkowcy. I wyliczają, że gdyby przyjąć, iż koszty obrony w każdym z nich wyniosą średnio 500 zł, w budżecie trzeba na nią zarezerwować 2, 5 mld zł.
Prokuratorzy pytają też o zasadność fundowania na koszt państwa adwokata z urzędu każdemu oskarżonemu. Kolejnym sygnalizowanym zagadnieniem jest zniesienie trybu uproszczonego, co koliduje z podnoszonym wielokrotnie postulatem przyspieszenia postępowań.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA