fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Senatorowie poprawiają budżet na 2008 rok

Jutro senacka komisja gospodarki narodowej będzie głosować nad poprawkami do projektu przyszłorocznego budżetu. Jej przewodniczący Tomasz Misiak wyznaczył senatorom czas na zgłoszenie uwag do 16 w środę.
Większość wnoszonych przez senatorów Platformy Obywatelskiej zmian dotyczyła spraw uzgodnionych wcześniej z poszczególnymi ministrami. Na przykład sprawa oddłużenia PKP Przewozy Regionalne i przekazania ich samorządom. Poprawka ma umożliwić zakończenia procesu w ciągu tego roku. Senat ma się też zająć poprawką, która ma za zadanie poprawienie sytuacji w gospodarce morskiej. Na ręce przewodniczącego komisji wpłynął protest organizacji związkowych pracowników administracji morskiej. Donoszą w nim, że od 15 lat nie było ani jednej podwyżki płac z wyjątkiem skromnych waloryzacji ustawowych. Dziś średnia płaca w urzędach morskich wynosi 1645 zł brutto bez kadry kierowniczej i jest niższa od średniej krajowej o około 1400 zł. Kadra kierownicza zarabia średnio 2270,32 zł, czyli o około 760,33 zł mniej niż średnia brutto w administracji publicznej. Co więcej, około 50 proc. zatrudnionych dostaje co miesiąc brutto około 1126 zł. Stąd 60 proc. pracowników musi korzystać z zapomóg i pożyczek. Wniosek dotyczy przesunięcia 20 mln zł na wzrost wynagrodzeń z rezerwy celowej.
Największą liczbę poprawek wnieśli senatorowie Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczą w większości drobnych spraw regionalnych, których nie udało się przeforsować w Sejmie. Misiak wyklucza jednak ich pozytywne zaopiniowanie, tym bardziej że w projekcie nie ma miejsca na duże przesunięcia. – Nie będziemy też przywracać środków obciętych w trakcie prac nad budżetem w Sejmie. Choć każda z instytucji, którą cięcia dotknęły, odwoływała się do nas od decyzji posłów – wyjaśnił.
O tym, jakie poprawki komisja zaopiniuje pozytywnie i przedstawi do rozpatrzenia na posiedzeniu Senatu, okaże się po dzisiejszym głosowaniu. Senat ma przyjąć budżet 15 stycznia. Przez prezydenta powinien zostać podpisany do końca stycznia.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA