fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Polscy lewacy nie stronią od przemocy

11 listopada 2011 w Warszawie
Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
W Internecie lewaccy bojówkarze chwalą się pobiciami narodowców, szydzą z religii i krytykują Izrael
Skrajnie lewicowe bojówki antyfaszystów to nie tylko goście z Niemiec atakujący grupy rekonstrukcyjne podczas Święta Niepodległości. "Rz" udało się dotrzeć do zamkniętego forum działaczy polskiej Antify. Tam można się przekonać, że i polscy lewacy nie stronią od przemocy.
Bojówkarze szczycą się brutalnymi napadami i pobiciami osób posądzanych o prawicowe sympatie. Wymieniają się informacjami o manifestacjach, które zamierzają rozbić, i sposobach prowadzenia bójek z policją.
– Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze skrajnościami lewicowymi czy prawicowymi, powinna tu zadziałać prokuratura – mówi "Rz" Krzysztof Kwiatkowski (PO), były minister sprawiedliwości.
Polscy antyfaszyści są aktywni od dłuższego czasu. Na forum chwalą się m.in. zadymą z 17 września z Poznania, gdzie zaatakowali Marsz Bohaterów upamiętniający oficerów zamordowanych w Katyniu.
Na ich stronie można też znaleźć filmy – relacje z wielu bójek antyfaszystów, obraźliwe i wulgarne komentarze pod adresem katolików. Jezus Chrystus to dla antifowców "Żyd z krzyża". Wątki antysemickie przewijają się również w wyrazach sympatii dla wolnej Palestyny i krytyce działań Izraela.
Napadom i pobiciom lewaccy antyfaszyści poświęcili kilkanaście stron aktywnej dyskusji. Z dumą opisują na forum m.in. napaść na kobietę, którą pobili, bo miała krótko ostrzyżone włosy i lotniczą kurtkę typu flayers, popularną w środowiskach narodowców. "Szybka podbitka, seria kopów, nazik zglebowany" – z zadowoleniem stwierdza antyfaszysta. Inny opisuje pobicie trzech mężczyzn przed barem. Powód? Wyglądali jak narodowcy.
– Antyfaszyzm stał się dla tych ekstremistów wygodnym parawanem usprawiedliwiającym zwykły bandytyzm. Sądząc tylko po materiałach, o których pisze "Rz", można powiedzieć, że ci ludzie rozkoszują się przemocą, uprawiają jej kult. Państwo powinno chronić przed osobnikami, którzy są w stanie brutalnie kogoś pobić tylko dlatego, że ma inne poglądy – ocenia Jacek Bąbka, prezes Fundacji Badań nad Prawem.
– W cieniu wielkiej polityki w Polsce rodzi się nowy ekstremizm. Służby nie powinny tego lekceważyć – ocenia prof. Brunon Hołyst, kryminolog.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA